Gutenberg

Project Gutenberg

www.gutenberg.org

To jeden z największych portali udostępniających darmowe książki w różnych formatach. W swoich zasobach ma pozycje, do których wygasły już prawa autorskie - nie znajdziecie tam więc nowości, za to niemal całą klasykę światowej literatury macie na wyciągnięcie ręki:) Większość pozycji stanowią dzieła w języku angielskim, ale znajdziecie tam również książki w języku francuskim, niemieckim czy polskim. I ciekawostka - Gutenberg oferuje np. angielską wersję "Quo Vadis", "Krzyżaków" i "Trylogii" H. Sienkiewicza.

Portal prowadzony jest przez wolontariuszy z całego świata - możecie do nich dołączyć:)

Europeana

www.europeana.eu

To biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie, to wspólny punkt dostępu do zbiorów i katalogów o księgach bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.

Interfejs Europeany umożliwia obecnie dostęp do kolekcji ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z niektórych bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych części krajów Europy.

Europeana umożliwia zmianę języka strony m.in. na polski.

Polona

polona.pl

Nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Polecamy!

Open Library

openlibrary.org

To biblioteka książek głównie w języku angielskim. Oprócz udostępniania książek do wypożyczenia podaje również linki do stron, na których daną książkę można zakupić...

Staropolska

staropolska.pl

To serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (średniowiecze, renesans, barok) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.