Co nowego? - 25.10.2021

Czytaj.pl

To akcja promująca czytelnictwo, w której nasza szkoła też w tym roku bierze udział. Przez cały listopad będziecie mieć darmowy dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków! Aby wziąć udział w tej akcji wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR. Kod oraz listę książek udostępnimy natychmiast po otrzymaniu. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można będzie znaleźć polskie i światowe bestsellery. Będzie można przez cały listopad za darmo czytać i słuchać bestsellerowych książek.

Więcej informacji: Czytaj PL

 


Co nowego? - 11.10.2021

Literacki Nobel przyznany!

Literacką Nagrodę Nobla 2021 otrzymał Abdulrazak Gurnah.  Powieściopisarz  urodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar (Tanzania), w 1968 roku wyemigrował do w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykładał literaturę na Uniwersytecie w Kent.

 „Bezkompromisowo i z empatią analizuje konsekwencje kolonializmu i los uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami” –  podała w uzasadnieniu Akademia Szwedzka

Tegoroczny noblista jest autorem 10 powieści i tomów opowiadań. Żadna jego książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski.


Co nowego? - 6.10.2021

NIKE 2021!

3 października jury ogłosiło werdykt - Nagrodę Literacką Nike 2021 przyznano Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. To podwójne zwycięstwo, bowiem książka zdobyła również Nike Czytelników. Podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie,  wręczono również Nagrodę 25-lecia Nike. Został nią uhonorowany Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”.

„Kajś” to wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości, poszukiwaniu własnej tożsamości i  przynależności, o burzliwej historii i skomplikowanych ludzkich losach. Pasjonująca, wyjątkowa lektura. Polecamy!

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku i trafia w ręce autorki lub autora  najlepszej książki poprzedniego roku.


Co nowego? - 24.09.2021

Rok Cypriana Kamila  Norwida – wystawa w bibliotece szkolnej

24 września 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, wybitnego twórcy epoki romantyzmu – poety, prozaika, dramatopisarza, malarza, rzeźbiarza, rysownika, filozofa.

W uznaniu Jego zasług dla polskiej sztuki i polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

W bibliotece szkolnej czeka na Was wystawa poświęcona temu wybitnemu  artyście – Jego życiu i dziełom. Możecie zapoznać się z bogatą twórczością literacką Cypriana Kamila Norwida, poczytać teksty historyków literatury, badaczy i znawców Jego utworów. Prezentujemy również poezję i prozę poświęconą temu wybitnemu Poecie –  m.in. Zygmunta Krasińskiego, Mieczysława Jastruna, Juliana Przybosia, Czesława Miłosza.  Znajdziecie tu także wydaną w roku 1947 powieść biograficzną „Żniwo na sierpie - opowieść o Norwidzie” Hanny Malewskiej.

  Zapraszamy!

 

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów biblioteki Polona, która w kolekcji „Norwid” prezentuje wspaniały zbiór rękopisów,  pierwodruków oraz rysunków Cypriana Kamila Norwida.


Co nowego? - 10.09.2021

ROK LEMA

12 września 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Z tej okazji odbywają się liczne wydarzenia: spotkania, wystawy, debaty, warsztaty, premiery książkowe, pokazy filmowe, spektakle teatralne, prezentacje, koncerty.

Od początku roku 2021 zamieszczamy na stronie biblioteki informacje o Stanisławie Lemie oraz linki do stron i artykułów poświęconych temu wybitnemu pisarzowi. 

Dziś zachęcamy do odwiedzenia strony roklema.pl. Tam znajdziecie informacje o ciekawych wydarzeniach związanych z obchodami Roku Lema, między innymi o organizowanym w Krakowie w dniach 10-15 września festiwalu „Bomba Megabitowa. Festiwal przyszłości.”

Zachęcamy do czytania książek tego wybitnego twórcy literatury science fiction, futurologa, filozofa, eseisty, który w swoich książkach przewidział wiele dzisiejszych nowych technologii (np. Internet, laptopy, e-booki). Wiele tytułów znajdziecie w bibliotece szkolnej (m. in. „Solairis”). Przygotowaliśmy również dla Was wystawę, poświęconą Stanisławowi Lemowi. Zapraszamy!

W naszym mieście w obchody Roku Lema włączyła się Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela realizując „Projekt Lem”. Miejskie centrum Kultury i Sztuki zaprasza w dniach 6 września - 26 listopada na wystawę „Stanisław Lem. Twórca przyszłości”, przygotowaną w Galerii MCKiS oraz na warsztaty edukacyjne oraz wykłady związane z wystawą.


Co nowego? - 2.09.2021

Narodowe Czytanie 2021!

Jubileuszowa, dziesiąta  odsłona Narodowego Czytania  odbędzie się już w sobotę, 4 września 2021. Tym razem czytamy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Po książkę zapraszamy do biblioteki szkolnej. Dramat znajdziecie również w zasobach bibliotek cyfrowych Wolne Lektury i Polona , zarówno w formie tekstu, jak i audiobooka.

Po więcej informacji zapraszamy na prezydencką stronę Narodowego Czytania.

Zachęcamy także do skorzystania ze strony Biblioteki Narodowej.