Co nowego? - 7.10.2020

W październiku szczególnie zachęcamy do korzystania z naszej biblioteki. To przecież Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! W tym roku obchodzimy go pod hasłem "Z książką Ci do twarzy". Na szkolnej tablicy ogłoszeń (korytarz na I piętrze) możecie podziwiać fantastyczny plakat - niezwykle pomysłową i jakże pięknie wykonaną przez Waszą koleżankę interpretację tego hasła.

Zapraszamy zatem do szkolnej biblioteki. Czekają  tu na Was nie tylko lektury, ale też mnóstwo ciekawych powieści, opowiadań, reportaży, biografii, książek naukowych i popularnonaukowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czytając przekona się, że z książką mu do twarzy.

W bibliotece możecie też obejrzeć wystawę poświęconą Wiktorowi Gomulickiemu, autorowi "Wspomnień niebieskiego mundurka", przygotowaną z okazji 172. rocznicy urodzin pisarza oraz przeczytać specjalnie dla Was wybrane cytaty o bibliotece, książkach i czytaniu.

Zapraszamy!

Tradycja święta bibliotek szkolnych sięga roku 1999, kiedy to International Association of School Librarianship -IASL zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, ustalając je na czwarty poniedziałek października. Od roku 2008 październik stał się Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.


Co nowego? - 22.09.2020

Bardzo ciekawym wydarzeniem tegorocznych Dni Mateusza jest wystawa „Codex aureus pultoviensis – Złoty kodeks pułtuski. Arcydzieło piśmiennictwa XI wieku”. Do 20 września można ją było oglądać przed Urzędem Miejskim (ul. Rynek 41), a w dniach 22 września - 31 października będzie dostępna w Muzeum Regionalnym (kamienica przy u. Rynek 36). To fascynująca wycieczka w świat średniowiecznych woluminów. Na wystawie prezentowane są zdjęcia bogato iluminowanych stron księgi, pisanej złotem na purpurowym pergaminie, oraz jej charakterystyka i dzieje - także związek tego arcydzieła z Pułtuskiem.  Polecamy!

Złoty kodeks pułtuski, zwany również Ewangeliarzem płockim to niezwykły zabytek  średniowiecznego piśmiennictwa, datowany na ok. 1080 rok. Pochodzi z czeskiej szkoły kaligraficznej i iluminatorskiej. Obecnie znajduje się w zbiorach  Muzeum Czartoryskich w Krakowie.


Co nowego? - 15.09.2020

Witamy w nowym roku szkolnym i zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Wprawdzie z powodu epidemii w bibliotece obowiązuje reżim sanitarny i nie możecie pobuszować wśród półek, bo nie ma do nich wolnego dostępu, jednak zawsze chętnie doradzimy, podpowiemy po co sięgnąć i co warto przeczytać...

Bardzo prosimy również o zwrot do dnia 14 października 2020 r. książek wypożyczonych z biblioteki w ubiegłym roku szkolnym. Jeśli ktoś chciałby zatrzymać je dłużej, prosimy o kontakt osobisty lub przez dziennik elektroniczny z nauczycielem-bibliotekarzem p. M. Juzepczuk.


Co nowego? - 25.05.2020

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda, znakomitego pisarza, dziennikarza, publicysty, wielkiego miłośnika i popularyzatora jazzu w Polsce, którego utwory, powstające w latach 50-tych i 60-tych cieszą się nadal wielkim zainteresowaniem czytelników.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. „Sejm RP w uznaniu zasług wielkiego Artysty postanawia oddać Mu hołd” – czytamy w uchwale. W dokumencie posłowie podkreślili również, że autor głośnej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954”był "jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury XX wieku, który w najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną".

W Roku Leopolda Tyrmanda warto sięgnąć po jego książki – w zbiorach naszej biblioteki znajdziecie głośną powieść „Zły” oraz „Dziennik 1954”.

Polskie Radio przygotowało specjalny serwis poświęcony znakomitemu pisarzowi – serwis Tyrmand.polskieradio.pl. To multimedialna, wielowątkowa opowieść, podzielona na pięć części: „Biografia jak z filmu”, „Kontestator”, „Warszawa”, „Jazz”, „Ameryka”.

W Wydawnictwie MG ukazał się „Alfabet Tyrmanda” – zbiór niepublikowanych tekstów pisarza, uporządkowanych hasłowo, a stanowiących spostrzeżenia na temat spraw dla niego ważnych i osób, z którymi się spotykał.  

Więcej o Leopoldzie Tyrmandzie:


Co nowego? - 18.05.2020

18 maja 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II.

"Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary - Jan Paweł II, czytamy na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II. Był wspaniałym pedagogiem, duszpasterzem i wychowawcą młodzieży, inicjatorem Światowych Dni Młodzieży

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II.

W sejmowej uchwale czytamy:  „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” .

W Roku Jana Pawła II zapraszamy do zwiedzenia online wyjątkowego muzeum – to Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Wirtualny spacer pozwoli obejrzeć zgromadzone tu pamiątki i materiały. Muzeum przygotowało też  7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów.

„Tygodnik Powszechny” przygotował „Serwis specjalny: 100. rocznica urodzin Jana Pawła II”, a w nim wiele ciekawych artykułów, dzięki którym możecie poznacie lepiej Papieża Polaka – jego życie, naukę i dzieło.


Co nowego? - 15.05.2020

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią, niestety, nie możemy się spotykać w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki i Filmu. Jeśli brakuje Wam naszych rozmów, nowych informacji o tym, co dzieje się w świecie książek i filmów, możecie skorzystać ze strony niestatystyczny pl / nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki.

Czekają tu na Was ciekawe artykuły o wydanych właśnie książkach, które z pewnością będą dobrym przewodnikiem w gąszczu nowości. Dowiecie się też, jakie interesujące książki ukażą się już niedługo.

Wiele powieści jest teraz ekranizowanych. Które w najbliższym czasie? Kto będzie reżyserował, jacy aktorzy zagrają? W zakładce „Ekranizacje” znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

W „Ciekawostkach” - nie lada gratka dla miłośników "Władcy Pierścieni" Tolkiena! Andy Serkis (dla niewtajemniczonych – wcielił się w postać Golluma) czyta fragmenty powieści!

Bardzo ciekawa jest też zakładka „Wywiady”. Tu zamieszczane są rozmowy z Waszymi ulubionymi pisarzami, a także z tymi, których książek może jeszcze nie czytaliście, a które mogą Was zainteresować.

Facebookowy profil Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki od 2011 roku zrzesza miłośników literatury. Znajdziecie tu najświeższe informacje ze świata książki – nowości, ekranizacje, konkursy, wywiady. Tutaj też dostępne są spotkania online z autorami, podczas których, między innymi, czytają oni fragmenty swoich utworów. Miłego czytania i słuchania!