Co nowego? - 20.05.2019

20 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego polskiego prozaika, autora książki "Inny świat. Zapiski sowieckie". Sejm RP uhonorował pisarza w sposób wyjątkowy -  ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W bibliotece szkolnej przygotowaliśmy poświęconą mu wystawę, na której możecie zapoznać się z jego biografią oraz twórczością. Zachęcamy również do odwiedzenia zakładki Patroni na naszej stronie - tam również znajdziecie informacje o Gustawie Herlingu-Grudzińskim.

 

16 maja klasa 1C odwiedziła Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu; obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali wykładu, a także zwiedzili bibliotekę.


Co nowego? - 29.04.2019

Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.

Carlos Ruiz Zafon - "Cień wiatru"

 

Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy.

To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem

w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Ursula K. Le Guin

 

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na korytarzu szkolnym rozwiesiliśmy cytaty dotyczące książek, bibliotek i czytania - mamy nadzieję, że znaleźliście wśród nich taki, który szczególnie Wam się spodobał:)

A na zbliżającą się majówkę życzymy udanych spotkań z książką - niech piękne opowieści towarzyszą Wam i w domu, i na łonie natury:)


Co nowego? - 3.04.2019

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, autora m.in. słynnej powieści "Władca Pierścieni". Tego dnia podczas dużej przerwy mogliście posłuchać muzyki z ekranizacji tej książki. W bibliotece szkolnej i na korytarzu przed nią rozwiesiliśmy ważne i ciekawe cytaty z utworów pisarza. Możecie zapoznać się również z jego biografią. Zapraszamy do biblioteki szkolnej na spotkanie z Tolkienem.

W pośpiechu nie docenia się cudów.

Najdłużej trwa ta robota, której się wcale nie zaczyna.

J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni

 Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu,

ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania.

Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje.

J.R.R. Tolkien – Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

Nawet szczęśliwe numery nie zawsze wygrywają.

Jak się mieszka niedaleko żywego smoka, niewiele pomoże wyłączenie go ze swoich kalkulacji.

J.R.R. Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem.

 


Co nowego? - 23.01.2019

Ferie z książką:)

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - Wisława Szymborska

Życzymy wszystkim udanych ferii, dobrego odpoczynku i fantastycznej zabawy w światach, do których zaproszą was książki. Miłej lektury :)


Co nowego? - 9.01.2019

W bibliotece przygotowaliśmy wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu w związku ze 150. rocznicą jego urodzin, przypadającą 15 stycznia. Umieściliśmy tam reprodukcje obrazów, rysunków, projektów Wyspiańskiego  oraz współczesne wydania jego dramatów, poezji i prozy. Znajdziecie na wystawie również krótką biografię artysty.

 

Na tablicy informacyjnej przed biblioteką możecie zapoznać się z krótkimi informacjami na temat patronów roku 2019, którymi zostali: Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Moniuszko, Anna Walentynowicz oraz wydarzenia: Unia Lubelska, Powstania Śląskie.

 

Przypominamy o spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu "Dialog" - zapraszamy do biblioteki wszystkich miłośników i przeciwników dobrej literatury:)


Co nowego? - 20.12.2018

Na tablicy przed biblioteką możecie przeczytać informacje o ustanowionych przez Sejm patronach roku 2019.

 

Rozstrzygnięty został konkurs "Wielkie czytanie", którego bohaterem w tym roku była książka "Wspomnienia niebieskiego mundurka" Wiktora Gomulickiego (książka o naszej szkole:)). W poziomie klas pierwszych zwyciężyła 1C, w poziomie klas drugich - 2D. Obie klasy zostały nagrodzone Dniem Dyrektorskim. Gratulujemy:)

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia; życzymy, by były dla Was najpiękniejsze, najcudowniejsze

i by Mikołaj spełnił Wasze marzenia - i nie zapomniał o wymarzonych książkach pod choinkę:)

WESOŁYCH ŚWIĄT!