Co nowego? - 1.12.2020

Patroni Roku 2021

 27 listopada Sejm  Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali:

- kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981).W roku 2021 przypada 40. rocznica śmierci i 120. rocznica urodzin duchownego,

- Stanisław Lem (1921-2006). W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”,

- Cyprian Kamil Norwid (1821- 1883). W 2021 r. przypada 200. rocznica urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych,

- Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) .W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów,

- Tadeusz Różewicz (1921-2014). W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, głęboko związanego z losem pokolenia wojennego, bacznego obserwatora życia codziennego, społecznego i politycznego,

- Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

 

Źródło:  sejm.gov.pl


Co nowego? - 20.11.2020

Radiobook” - to jeszcze jedno miejsce, gdzie znajdziecie ciekawą literaturę. Tym razem w wersji audiobooków dostępnych online.To projekt, realizowany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, którego celem jest zaprezentowanie najwybitniejszych dzieł literackich. Są wśród nich także szkolne lektury (np. Dzieje Tristana i Izoldy, Potop, Krzyżacy). Usłyszycie je w interpretacji najlepszych polskich aktorów. Co poniedziałek – premiera nowego audiobooka!

Radiobooki dostępne są  na kanale Youtube, na Facebooku, pojawiają się też w serwisach z audiobookami w ramach abonamentu użytkowników.

YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Źródło: https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2595611,Radiobook-audiobooki-z-wybitna-literatura-Nowy-projekt-Polskiego-Radia


Co nowego? - 9.11.2020

Gdzie znaleźć książki, czasopisma, pamiętniki, fotografie, grafiki, pocztówki, filmy, nuty, nagrania i inne obiekty, gdy biblioteki są zamknięte? Przedstawiamy Wam  zastawienie  przygotowane przez portal Lustro Biblioteki: „300 bibliotek cyfrowych – czytaj on-line, za darmo i legalnie! Odkrywaj skarby ponad 200 bibliotek w Polsce i prawie 100 innych na świecie”. 

Lista bibliotek cyfrowych w Polsce

Lista bibliotek cyfrowych na świecie

 

Żródło:  http://lustrobiblioteki.pl   


Co nowego? - 6.11.2020

W związku z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce od dnia 7 do 29 listopada zostały zamknięte instytucje kultury, w tym biblioteki. Zachęcamy zatem do korzystania ze zbiorów bibliotek cyfrowych, w których z pewnością znajdziecie wiele interesujących książek i oczywiście teksty szkolnych lektur.

Przypominamy, że w zakładce „Adresy”  umieściliśmy linki do poszczególnych bibliotek cyfrowych.  Szczególnie przydatna może okazać się biblioteka internetowa  Wolne Lektury pl.  Tutaj dostępne są także lektury w formie audiobooków.  

Przypominamy również o możliwości korzystania z zasobów biblioteki cyfrowej POLONA. To fascynująca wyprawa po zbiorach Biblioteki Narodowej. Znajdziecie tu nie tylko książki, ale również m. in. czasopisma, fotografie, pocztówki , nuty. 

Więcej o bibliotekach cyfrowych w zakładce Adresy. 


Co nowego? - 21.10.2020

Literacką Nagrodę Nobla przyznano w tym roku amerykańskiej poetce Louise Glück. Została nagrodzona za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie". Wiersze Louise Glück tłumaczyła na język polski Julia Hartwig. Ukazały się one w zbiorze "Dzikie brzoskwinie", wydanym w 2003 roku.

Więcej przeczytacie na portalu Onet Kultura

źródło zdjęcia:Wikimedia Commons


Co nowego? - 7.10.2020

W październiku szczególnie zachęcamy do korzystania z naszej biblioteki. To przecież Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! W tym roku obchodzimy go pod hasłem "Z książką Ci do twarzy". Na szkolnej tablicy ogłoszeń (korytarz na I piętrze) możecie podziwiać fantastyczny plakat - niezwykle pomysłową i jakże pięknie wykonaną przez Waszą koleżankę interpretację tego hasła.

Zapraszamy zatem do szkolnej biblioteki. Czekają  tu na Was nie tylko lektury, ale też mnóstwo ciekawych powieści, opowiadań, reportaży, biografii, książek naukowych i popularnonaukowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czytając przekona się, że z książką mu do twarzy.

W bibliotece możecie też obejrzeć wystawę poświęconą Wiktorowi Gomulickiemu, autorowi "Wspomnień niebieskiego mundurka", przygotowaną z okazji 172. rocznicy urodzin pisarza oraz przeczytać specjalnie dla Was wybrane cytaty o bibliotece, książkach i czytaniu.

Zapraszamy!

Tradycja święta bibliotek szkolnych sięga roku 1999, kiedy to International Association of School Librarianship -IASL zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, ustalając je na czwarty poniedziałek października. Od roku 2008 październik stał się Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.