Co nowego? - 25.06.2021

Wspaniałego wakacyjnego wypoczynku, pełnego radości, słońca

i... ciekawych książek!


Co nowego? - 22.06.2021

Big Book Festival 2021

W dniach 25-27 czerwca odbędzie się w Warszawie Big Book Festival -wspaniały festiwal czytelników, pisarzy i artystów.

 „Jeszcze będzie najpiękniej!” to hasło tegorocznej, dziewiątej już edycji.

„W trzy dni odbędzie się 40 wydarzeń, większość z nich stworzy okazję do bezpiecznego i bezpośredniego spotkania z pisarzami, artystami i czytelnikami, w wydarzeniu udział weźmie ponad 100 gości. W programie m.in. premierowe prezentacje nowych książek, dyskusje o sprawach, którymi żyjemy, sześć wydarzeń specjalnych, czyli charakterystycznych dla Big Book Festival słuchowisk, perfomansów i spektakli prezentowanych tylko raz w przestrzeni miasta.” – czytamy na festiwalowej stronie. Odbędą  się także wirtualne spotkania z autorami  oraz dyskusje inspirowane literaturą.  

Większość wydarzeń będzie dostępna w transmisji  na żywo na stronie Festiwalu.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program, znajdziecie na stronie Big Book Festival i na FB Festiwalu.

Zródło:  https://bigbookfestival.pl/


Co nowego? - 11.06.2021

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2021

Właśnie poznaliśmy książki, nominowane do Literackiej Nagrody Nike 2021. To edycja jubileuszowa, bo nagroda ta zostanie przyznana już po raz 25.

 Oto lista nominowanych:

 • Kasper Bajon „Fuerte” (Czarne)
 • Waldemar Bawołek „Pomarli” (Czarne)
 • Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty” (Wysoki Zamek)
 • Igor Jarek „Halny” (Nisza)
 • Bożena Keff „Strażnicy fatum” (Krytyka Polityczna)
 • Michał Komar „Skrywane” (Czuły Barbarzyńca)
 • Joanna Krakowska „Odmieńcza rewolucja” (Karakter, Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
 • Jerzy Kronhold „Długie spacery nad Olzą” (Wydawnictwo Literackie)
 • Justyna Kulikowska „Tab_s”( WBPiCAK)
 • Adam Leszczyński „Ludowa historia Polski” (W.A.B.)
 • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Karakter)
 • Elżbieta Łapczyńska „Bestiariusz nowohucki” (Biuro Literackie)
 • Stanisław Łubieński „Książka o śmieciach” (Agora)
 • Mira Marcinów „Bezmatek” (Czarne)
 • Edward Pasewicz „Sztuka bycia niepotrzebnym” (WBPiCAK)
 • Grzegorz Piątek „ Najlepsze miasto świata” (W.A.B.)
 • Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło” (WBPiCAK)
 • Robert Pucek „Zastrzał albo trochę” (Linia)
 • Zbigniew Rokita „Kajś” (Czarne)
 • Monika Śliwińska „Panny z Wesela” (Wydawnictwo Literackie)

 Żródło: Instytut Książki


Co nowego? - 1.06.2021

Z okazji wspaniałego święta - Dnia Dziecka - życzymy wszystkim dzieciom, i tym młodszym, i tym starszym, i tym duuuużo starszym fantastycznych spotkań z książką:)

Z przyjemnością informujemy też, że w zakładce „Polecamy – English Book Club” oraz „Polecamy – Film” pojawiły się nowe recenzje.

Zachęcamy do czytania!


Co nowego? - 25.05.2021

Wirtualne Targi Książki

19  maja ruszyły i potrwają do 1 czerwca Wirtualne Targi Książki, organizowane przez Empik. To już trzecia edycja, a udział weźmie w niej aż 150 wydawców.  Na czytelników czeka mnóstwo różnorodnych książek, kilkadziesiąt premier i 60 wydarzeń, w tym głównie spotkań z  polskimi i zagranicznymi autorami. Przygotowano 3 strefy tematyczne, adresowane do różnych grup odbiorców: strefę literatury dziecięcej, strefę literatury pięknej i reportażu oraz strefę literatury młodzieżowej. Nie zabraknie promocji oraz możliwości zdobycia książki z autografem. Program spotkań i pełną  ofertę Wirtualnych Targów Książki  Empik znajdziecie pod adresem:

https://www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki 

 Organizator: Empik


Co nowego? - 20.04.2021

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto książek, czytelników i twórców. Z tej okazji życzymy wszystkim wielu wspaniałych, ciekawych książek, pasjonujących literackich wędrówek i przeżyć  oraz jak najwięcej czasu na czytanie!

A może macie ochotę na chwilę zabawy z książką? Jeśli tak, to zapraszamy do rozwiązania przygotowanego przez nas quizu literackiego „Z książką za pan brat” -  wejdźcie na platformę quizizz.com, w górnym prawym rogu kliknijcie „Enter code” i wpiszcie kod gry: 05986418. Gra zamknie się 4 maja o godz. 23.45 Smile

Światowy Dzień  Książki i Praw Autorskich to doskonały czas na chwilę refleksji na temat książki i jej roli w naszym życiu, a inspiracją do uświadomienia sobie, czym jest książka niech będzie wybór cytatów  jej poświęconych:

 

Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

Maria Dąbrowska

Klucze i książki w tym są do siebie podobne, że umieją otworzyć oporne drzwi i nieufne serca. I jeszcze tym, że boją się rdzy.

Maria Kuncewiczowa

 Kiedy się czyta książkę, czyta się ją, jak się chce, czyta się z niej, a raczej w niej, co się chce. Książka pozostawia wszystko twórczości i wyobraźni.

Anatol France

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę,  doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.

Johan Wolfgang Goethe

Kto czyta żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot  jest skazany.

J.Czechowicz

Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru: najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna.

Cornelia Funke

Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona i rozwijała się razem z postępem ludzkości.

Aleksander Hercen

Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami.

Lew Tołstoj

[...] Cóż za rzecz przedziwna Czytanie! – jako gałąź oliwna Lub migdałowy kwiat.[...] Książki te kto są? Różni znajomi – poczciwi.

Cyprian Kamil Norwid

Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: po pierwsze –książki, po drugie –książki, po trzecie –książki, bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki.

Stanisław Konarski

Jakie książki czytać?!!!Każdy inne, każdy takie, jakie odpowiadają jego temperamentowi jakie go mobilizują.

Stefan Kisielewski

Są książki piękne jak kwiaty i książki pełne dojrzałości jak owoce.

Są książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te największe.

 Mieczysław Jastrun

Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.

Denis Diderot

Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

Jarosław Iwaszkiewicz

Jesteśmy tworami książek – tych, które znamy, i znacznie więcej tych, których nie poznamy nigdy. Przeczytali je za nas nasi przodkowie,

tak samo to, co my przeczytamy, wejdzie w myśl i uczucia następnych pokoleń.

Jan Parandowski

Każdy sobą doznaje dzieła sztuki, każdy czytelnik sobą czyta daną książkę, każdemu więc książka jest inna.

Zofia Nałkowska

Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały.

Stanisław Lem

Książki są  jak ludzie, których wartość nie podobna rozeznać po stroju.

Jan Parandowski

 

A na koniec fragment wiersza Kornela Makuszyńskiego „Do młodych czytelników”, w który tak napisał o książce:

„Tylko skiniesz, a ona na skrzydłach przyleci
I zacznie ci cudowne opowiadać dzieje.
W dzień pochmurny jak promień słoneczny zaświeci,
A gdy ci smutno będzie, w głos się roześmieje”.

 

I jeszcze kilka mniej znanych ciekawostek:

W 2017 roku na wyspie Spitsbergen w  Norwegii zostało założone Światowe Archiwum Arktyczne zwane również Biblioteką Końca Świata (Doomsday Library), którego celem jest zapewnienie ochrony najcenniejszym  dziełom światowej kultury na wypadek masowych kataklizmów czy konfliktów zbrojnych. Pozyskano już do niego dane m.in. z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Muzeum Narodowego Norwegii, z Biblioteki Watykańskiej, swoje najcenniejsze zasoby intelektualne zdeponowały liczne kraje, w tym Norwegia, Brazylia i Meksyk. Znajdują się tu również dzieła Olgi Tokarczuk.  W kwietniu w Światowym Archiwum Arktycznym zostanie zdeponowana twórczość innej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej

Pierwsza drukarnia na Mazowszu została założona w Pułtusku z inicjatywy biskupa płockiego Andrzeja Krzyckiego.  Prowadził ją przybyły z Krakowa w 1530 roku   drukarz, pisarz, wydawca Jan z Sącza  - Jan Malecki. Do dziś zachowały się tylko dwa druki, pochodzące z tej drukarni. Jednym z nich jest datowany na 1533 rok „Oratio de passione Domini” Aureliusa Barndolinusa Lippiusa, dedykowany biskupowi Andrzejowi Krzyckiemu.

Projekt Gutenberg (Project Gutenberg) to niezwykła inicjatywa, mająca na celu umieszczenie i udostępnienie w Internecie elektronicznych książek istniejących w wersji papierowej, którą w 1971 roku zainicjował Michael Stern Hart. Zainspirowany bezpłatną drukowaną kopią Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych postanowił przepisać ją na komputer i udostępnić w sieci, dając w ten sposób początek Projektowi Gutenberg. Do 1989 roku wprowadził ręcznie 313 książek.  Projekt wspomogli wolontariusze, którzy również do 1989 roku  przepisywali książki ręcznie. Dopiero potem zaczęto wykorzystywać skanery i inne urządzenia. Dzięki domenie publicznej tworzona jest ogromna biblioteka cyfrowa książek w kilkudziesięciu językach, obejmująca ich  najróżniejsze gatunki i rodzaje. W sieci w ramach Projektu umieszczane są książki nie objęte prawami autorskimi lub takie, do których prawa autorskie wygasły. Część tekstów, która jest chroniona prawami autorskimi została umieszczona  tu za zgodą właścicieli tych praw. W tej chwili w ramach Projektu można korzystać z 50.000 darmowych ebooków.

 

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zachęcamy zatem do skorzystania z informacji na temat prawa autorskiego zamieszczonych na stronie Legalna Kultura.pl. Dowiecie się, co to jest domena publiczna, kiedy możemy mówić o plagiacie jawnym, kiedy o ukrytym, co to jest dozwolony użytek oraz poznacie adresy stron, które warto odwiedzić.