Co nowego? - 11.09.2019

Już od 28 lat tworzymy w naszym liceum szkolną gazetę "Carpe diem". Minęły wakacje, więc czas przygotować pierwszy numer naszego pisma. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą razem z nami współtworzyć "Carpe diem". Liczymy na nowe, ciekawe pomysły, zachęcamy do pracy w redakcji; poszukujemy piszących, rysujących... Chętnie publikujemy wywiady, reportaże, relacje, recenzje książek, filmów, gier komputerowych, twórczość własną (opowiadania, poezję) lub inne formy dziennikarskie, które lubicie. Redakcja spotyka się w bibliotece szkolnej, często podczas długich przerw. 

Na pierwsze spotkanie zapraszamy w piątek 13 września 2019 na długą przerwę do biblioteki szkolnej.

Czekamy na Was! :)


Co nowego? - 4.09.2019

Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu,

zmieniać na godziny radości.

(Monteskiusz)
 
Witamy po wakacyjnej przerwie w nowym roku szkolnym - szczególnie gorąco uczniów klas pierwszych. Czeka na Was stęskniony księgozbiór biblioteki Smile.
 
Jak co roku zapraszamy do wspólnych działań:
- współtworzenia szkolnego czasopisma "Carpe diem",
- współredagowania internetowej strony biblioteki szkolnej (szczególnie niecierpliwie czekamy na Wasze recenzje filmów i książek - po polsku i po angielsku),
- rozmów w Dyskusyjnym Klubie Książki i Filmu "Dialog",
- udziału w Szkolnych Spotkaniach ze Sztuką i wieczorach z cyklu Odrobina Łagodności...
 
Życzymy Wam również udanych czytelniczych wypraw, niezwykłych literackich odkryć i szczęśliwych powrotów do ulubionych lektur...Smile

Co nowego? - 27.05.2019

Czytamy razem!!!

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski zbiorą się w swoich szkołach i będą wspólnie czytać – każdy to, na co ma ochotę – w ramach ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie!

Hasło akcji: Jak nie czytam, jak czytam!

My także włączymy się w to fantastyczne przedsięwzięcie, podobnie jak w latach poprzednich.

7 czerwca przynosicie ze sobą do szkoły  książki, które chcecie czytać podczas naszej akcji (można je także  wypożyczyć ze szkolnej biblioteki albo z półeczki bookcrossingowej). Na trzeciej godzinie lekcyjnej, po spotkaniu z nauczycielami, z którymi macie lekcje, schodzicie do naszej szkolnej sali gimnastycznej i czytamy! Każdy tę książkę, którą ze sobą przyniósł.

 

Serdecznie zapraszamy na czerwcowy piknik z książką!

To będzie wyjątkowy Dzień Czytania!

 

 


Co nowego? - 20.05.2019

20 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego polskiego prozaika, autora książki "Inny świat. Zapiski sowieckie". Sejm RP uhonorował pisarza w sposób wyjątkowy -  ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W bibliotece szkolnej przygotowaliśmy poświęconą mu wystawę, na której możecie zapoznać się z jego biografią oraz twórczością. Zachęcamy również do odwiedzenia zakładki Patroni na naszej stronie - tam również znajdziecie informacje o Gustawie Herlingu-Grudzińskim.

 

16 maja klasa 1C odwiedziła Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu; obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali wykładu, a także zwiedzili bibliotekę.


Co nowego? - 29.04.2019

Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.

Carlos Ruiz Zafon - "Cień wiatru"

 

Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy.

To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem

w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Ursula K. Le Guin

 

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na korytarzu szkolnym rozwiesiliśmy cytaty dotyczące książek, bibliotek i czytania - mamy nadzieję, że znaleźliście wśród nich taki, który szczególnie Wam się spodobał:)

A na zbliżającą się majówkę życzymy udanych spotkań z książką - niech piękne opowieści towarzyszą Wam i w domu, i na łonie natury:)


Co nowego? - 3.04.2019

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, autora m.in. słynnej powieści "Władca Pierścieni". Tego dnia podczas dużej przerwy mogliście posłuchać muzyki z ekranizacji tej książki. W bibliotece szkolnej i na korytarzu przed nią rozwiesiliśmy ważne i ciekawe cytaty z utworów pisarza. Możecie zapoznać się również z jego biografią. Zapraszamy do biblioteki szkolnej na spotkanie z Tolkienem.

W pośpiechu nie docenia się cudów.

Najdłużej trwa ta robota, której się wcale nie zaczyna.

J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni

 Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu,

ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania.

Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje.

J.R.R. Tolkien – Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

Nawet szczęśliwe numery nie zawsze wygrywają.

Jak się mieszka niedaleko żywego smoka, niewiele pomoże wyłączenie go ze swoich kalkulacji.

J.R.R. Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem.