Książka - Serwis www Biblioteki w Liceum Ogólnokształcącym im. P. Skargi w Pułtusku

Niemiec


REPORTAŻ

Włodzimierz Nowak: Niemiec

 

Wspaniale napisana reporterska książka. Jej bohaterem jest człowiek, który urodził się w polsko-niemieckiej rodzinie i przez całe swoje życie usiłował uciec z Polski Ludowej, gdzie się urodził, do RFN. Nieprawdopodobna, a jednak autentyczna historia – smutna, zaskakująca, czasem śmieszna, wzruszająca,  a czasem wprost nieprawdopodobna. A w tle – rzeczywistość PRL.

poleca: MJ

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece:)

Wybrani


LITERATURA MŁODZIEŻOWA

Christi J. Daugherty: Wybrani

"Wybrani" to pierwszy tom sagi C. J. Daugherty, złożonej z pięciu części: "Wybrani", "Dziedzictwo", "Zagrożeni", "Zbuntowani" i  "Niezłomni". Intrygująca i tajemnicza seria, pełna wątków miłosnych, wciągnie nie tylko romantyków, ale także osoby lubiące historie pełne konfliktów, sekretów i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Główna bohaterka Allie, zbuntowana nastolatka, trafia do akademii, w której uczą się najważniejsze osoby w państwie. Okazuje się, że i Allie, i jej rodzina, są częścią pewnej organizacji...

Jak potoczą się losy bohaterki i jak Allie odnajdzie się w nowym, intrygującym świecie?...

polecają: Magda i Gabrysia

Całą serię znajdziecie w naszej bibliotece:)

Made in Poland


BIOGRAFIA/HISTORIA

Michał Wójcik: Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik

Stanisław Likiernik (ur. 1923) po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego opowiada w rozmowie z Michałem Wójcikiem o dramatycznych losach żołnierzy i dowódców Armii Krajowej; mówi o sobie i swoich kolegach. Prawdziwie, szczerze, bez patosu. To przecież jego postać  i jego losy odnajdujemy w historii „Kolumba”, postaci z kart książki Romana Bratnego. Likiernik, żołnierz Kedywu, brał udział w akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu, walczył w Powstaniu Warszawskim na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, kilkakrotnie został ranny. Dał dowody prawdziwego bohaterstwa i wielkiej odwagi.

W tej pasjonującej rozmowie poznacie  niezwykłego człowieka, jednego z ostatnich przedstawicieli pokolenia Kolumbów.

 poleca: MJ

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece:)

Dziewczyny z Powstania


HISTORIA

Anna Herbich: Dziewczyny z Powstania

"Dziewczyny z Powstania" to zbiór wspomnień kobiet, które przeżyły Powstanie Warszawskie - jako matki, żony, dziewczyny, sanitariuszki i żołnierze... Obraz Powstania widziany ich oczami to wstrząsająca, wzruszająca i bardzo prawdziwa opowieść o tamtych tragicznych dniach. To zupełnie odmienna relacja od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni - dlatego może tak interesująca i poruszająca.
W czasie, który wspominają i o którym opowiadają były młodymi dziewczynami, takimi jak my teraz...

Książkę czyta się doskonale - poznajemy losy bardzo różnych kobiet, a mianownikiem, który łączy je wszystkie jest to, że udało im się przeżyć koszmar Powstania...

"Dziewczyny z Powstania" polecamy wszystkim, nie tylko tym, którzy interesują się historią.

poleca: MJ

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece:)

Złodziej dusz (cykl o Dorze Wilk t. 1)


FANTASTYKA

Aneta Jadowska: Złodziej dusz

(tom 1 z cyklu o Dorze Wilk)

Teodora Wilk, zwana Dorą, to zdolny oficer policji - mieszka w Toruniu, ma mniej lub bardziej oddanych przyjaciół i odnosi sukcesy w pracy... zdecydowanie i podejrzanie częściej niż koledzy...

Bo Dora skrywa tajemnicę - jest prawdziwą wiedźmą, wiedźmą z urodzenia, która w swej codziennej robocie wykorzystuje nadprzyrodzone umiejętności. Jej życie zaś toczy się nie tylko w świecie realnym; Dora czasami mieszka też w Thornie - alternatywnym, magicznym Toruniu, mieście, gdzie wiedźmy, wampiry, wilkołaki i inne stworzenia, pochodzące z tak różnych systemów wiary jak chrześcijański, pogański, europejski czy amerykański, mieszkają obok siebie i w miarę pokojowo egzystują. Najlepsi przyjaciele Dory to diabeł Miron, wnuk Lucyfera, i anioł Joshua, wnuk Gabriela - wiecie, tego od Zwiastowania:)...

Pewnego dnia jednak oba światy Dory - ten realny i ten magiczny - zderzają się ze sobą, a Dora nie ma wyjścia: musi przyjąć rolę szeryfa i odnaleźć mordercę, który zagraża nie tylko stworzeniom magicznym, ale też zwykłym ludziom zamieszkującym "normalny" Toruń... Kto pomoże jej w tym zadaniu? Na kogo tak naprawdę może liczyć? I czy jej interwencja nie doprowadzi do wojny systemów?

Dowiecie się tego, czytając "Złodzieja dusz" - pierwszą odsłonę fantastycznie, barwnie i niezwykle żywo napisanego cyklu książek o Dorze Wilk. Składają się na całość następujące tomy: "Złodziej dusz", "Bogowie muszą być szaleni", "Zwycięzca bierze wszystko", "Wszystko zostaje w rodzinie", "Egzorcyzmy Dory Wilk", "Na wojnie nie ma niewinnych"; w październiku tego roku ukazał się też zbiór opowiadań "Dora i Witkac. Ropuszki".

Zdecydowanie polecam całość miłośnikom nie tylko fantastyki, ale też kryminałów i w ogóle wartko i dobrze napisanych historii - i należy się tylko cieszyć, że w polskiej fantastyce trwa chyba w tej chwili złoty wiek:)

poleca: LCh

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece:)