Echa Leśne


Echa Leśne - nr 4/2018

 

"Echa Leśne" to bardzo ciekawe czasopismo przyrodnicze, które polecamy wszystkim, nie tylko biologom. W najnowszym numerze przeczytacie o: upodobaniach łosia - króla bagien; ptakach, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów i tych, które to robią; dendrochronologii; historii papieru toaletowego; tym, jak można wykorzystać miód; rezerwacie Śrubita, który z pewnością warto odwiedzić. W czasopiśmie znajdziecie również wiele ciekawostek o roślinach i zwierzętach, a także ich ochronie. Wszystkim artykułom towarzyszą przepiękne zdjęcia.

Rok Moniuszki


Polityka - 2019/1

Dorota Szwarcman: Uwięziony w "Halce"

 

Artykuł Doroty Szwarcman poświęcony jest sylwetce Stanisława Moniuszki oraz interpretacji jego dzieł w różnych okresach polskiej historii. W roku 2019 przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej, autora "Halki" i "Strasznego dworu". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki, warto więc poznać bliżej jego biografię i twórczość.

Nauka dla każdego - nr 16


Nauka dla każdego – nr 16

Temat numeru to ogień – w jaki sposób i dlaczego jesteśmy od niego uzależnieni, co nasz mózg zawdzięcza kucharzom, skąd się bierze energia napędzająca nasze ciało... 

A poza tym - maszyny w rozmiarze XXL, jak fizycy radzą sobie z chodzeniem oraz ile razy na dobę kłamiemy i po co... a także wiele innych ciekawostek...

strona tygodnika: wyborcza.pl - zakładka "Nauka"

Mówią wieki - 9/2015


Wrześniowy numer „Mówią wieki”  - nr 9 /2015

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo artykuły poświęcone są wydarzeniom z różnych epok. 

Szczególnie polecamy wywiad z żołnierzem generała Sosabowskiego, który opowiada o bitwie pod Arnhem  1944 r. oraz dodatek z cyklu „Dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej”, tym razem poświęcony polskiemu złotemu XVI wiekowi.

Sporo miejsca zajmuje w tym numerze epoka napoleońska; przeczytacie też o  tym, jak Władysława Jagiełłę i Witolda Wielkiego oceniają historycy polscy, a jak litewscy.

Zainteresowani  zwiedzaniem zabytków  znajdą  tu artykuły o Dubrowniku - perle Adriatyku - oraz o zamku w Schwerin, bogato ilustrowane zdjęciami.

I jak zawsze mnóstwo historycznych ciekawostek.

Zachęcamy do czytania!

strona czasopisma: http://www.mowiawieki.pl/

Nauka dla każdego


Nowy dodatek do "Gazety wyborczej" - "Nauka dla każdego"

Od 2.06.2015 co wtorek w "Gazecie wyborczej" ukazuje się ciekawy dodatek pt. "Nauka dla każdego".

W pierwszym numerze przeczytacie o tym, jak hakerzy podkręcą wam mózg, dlaczego kolarze się garbią, jak pachną skarpetki astronautów...

A w numerze drugim - dlaczego kawa z mlekiem stygnie dłużej, co mają w sobie piosenki, które znamy, że tak chętnie ich słuchamy, jak się żyje w czarnej dziurze, a także przekonacie się, że macie w sobie coś z neandertalczyka...:)

Miłego czytania:)