Globalquiz


Jak sam portal mówi o sobie, to "Najbardziej ambitny test wiedzy w sieci. Pytania są trudne i podchwytliwe, ale każde opatrzone jest wyjaśnieniem."

Możecie na tym portalu sprawdzić swoją wiedzę z bardzo różnych dziedzin; znajdziecie tu pytania z medycyny, biologii czy geografii, ale też ze znajomości filmu, Hollywood, czy języków świata. Pytania dodawane są przez samych graczy, możecie też - po zarejestrowaniu się w portalu (np. przez FB) - obserwowac swoje postępy:)

Polecamy wszystkim - nie tylko omnibusom, ale i tym, którzy po prostu ciekawi są świata i spragnieni wiedzy...:)

 

IFL Science


IFL Science - reklamująca się hasłem "The Lighter Side of Science" ("lżejsza strona nauki") to portal dla wszystkich, którzy interesują się szeroko pojętą nauką. Zawiera ciekawostki i informacje o najnowszych, najdziwniejszych, najbardziej zaskakujących lub kontrowersyjnych odkryciach w następujących dziedzinach: środowisko naturalne, technologia, przestrzeń kosmiczna, zdrowie i medycyna, mózg, zwierzęta i rośliny, fizyka, chemia.

To tu dowiecie się, dlaczego powinniśmy siusiać biorąc prysznic, dlaczego posiadanie kota i bycie leworęcznym wskazuje na inteligencję wyższą niż przeciętna, gdzie wydobyto gomółkę masła sprzed 2 tysięcy lat... Warto zajrzeć i inaczej spojrzeć na świat:)

 

Strona w języku angielskim.

MUSOPEN


MUSOPEN - jak czytamy na stronie domowej witryny - "... to organizacja non-profit, której celem jest ułatwianie dostępu do muzyki poprzez tworzenie darmowych źródeł i materiałów edukacyjnych." Znajdziecie tu zarówno nagrania (do posłuchania lub - jeśli wolicie - zapisania sobie na dysku), jak i inne materiały, np. zapisy nutowe. Strona udostępnia dzieła z tzw. muzyki klasycznej wszystkich epok - utwory, których nie obejmuja prawa autorskie.

Mamy tu kilka opcji wyszukania utworu: według nazwiska kompozytora, nazwiska wykonawcy, instrumentu, epoki lub formy muzycznej.

Polecamy miłośnikom klasyki i nie tylko:) 

The Museum of Hoaxes


Strona "The Museum of Hoaxes" została założona w roku 1997. Znajdziecie na niej informacje o oszustwach, przekrętach, szwindlach... od opisanych już w kronikach średniowiecznych aż po artykuły prasowe i wiadomości telewizyjne z czasów nam współczesnych - takich, jak np. bardzo lubiane żarty primaaprilisowe telewizji BBC.

Muzeum podzielono na kilka sekcji: m.in. skrzydło historyczne, galerię primaaprilisową, archiwum oszustw fotograficznych, galerię nieistniejących istot, itp.

 

Strona w języku angielskim.