25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy:) Na stronie quizizz.com udostępniamy dwa quizy:

 

Co wiesz o Tolkienie? - kod dostępu: 21506999

Co wiesz o "Władcy Pierścieni"? - kod dostępu: 47197111

Oba quizy będą otwarte przez miesiąc - od 25 marca od godz. 18.00 do 25 kwietnia do godz. 18.00:)

 

Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Johnie R. R. Tolkienie, zapraszamy do szkolnej bibiloteki - na wystawie prezentujemy króciutką informację biograficzną dotyczącą pisarza, na regałach rozwiesiliśmy cytaty z jego dzieł, proponujemy wam też szeroki wybór książek poświęconych jemu i jego książkom:)

Zapraszamy:)


Co nowego? - 02.12.2022

Kolejne nowości zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 są już w naszej bibliotece!  Dzięki bibliotecznym wolontariuszom wszystkie są już obłożone i czekają niecierpliwie na swoich czytelników. Wprawdzie sporo jest już wypożyczonych, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy. Naprawdę warto!

Na stronie biblioteki w zakładce Nowości-Książka-Program Rozwoju Czytelnictwa znajdziecie informacje o wszystkich książkach kupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Ale najcenniejsze są Wasze opinie. Podzielcie się wrażeniami z lektury naszych nowości – piszcie  krótkie recenzje książek (po polsku lub po angielsku), które wydały się Wam godne polecenia.  Zamieścimy je na stronie biblioteki w zakładce Polecamy. Niektóre z książek, które zakupiliśmy już są tam zrecenzowane  przez Wasze koleżanki, kolegów i nauczycieli. Warto zajrzeć.

Zapraszamy zatem do współtworzenia strony naszej biblioteki.  Recenzje możecie przynieść do biblioteki lub przesłać za pomocą dziennika elektronicznego Librus do p. Lidii Chymkowskiej lub  p. Marty Juzepczuk.  

Czekamy!


Co nowego? - 10.10.2022

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana!

Annie Ernaux, francuska pisarka, została  laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2022. W uzasadnieniu Akademii czytamy: „Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci.”

Annie Ernaux jest uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. Debiutowała w roku 1974. Jej utwory to pisane oszczędnym stylem powieści autobiograficzne. W Polsce ukazały się książka „Lata”, za którą otrzymała Nagrodę Uniwersytetu Warwick, nagrodę przyznawaną przez Association Marguerite Duras, Nagrodę im. François Mauriaca, włoską Premio Strega Europeo. Powieść znalazła się także na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Bookera.

 Więcej informacji znajdziecie na portalu Lubimy czytać


Co nowego? - 03.10.2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to szczególna okazja do zachęcania wszystkich do czytania. Przecież "Skarga lubi czytać". Zaglądajcie zatem do naszej biblioteki jak najczęściej! Czeka tu na Was mnóstwo ciekawych książek, a przywitają - wybrane przez nas interesujące cytaty o bibliotece.

Może ktoś jeszcze chciałby brać udział w naszych cotygodniowych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu „Dialog”? Zapraszamy w środy od 7.50 i po lekcjach. Nasze spotkania trwają do godziny 15.00.

Hasłem tegorocznych obchodów jest „Czytanie dla pokoju”, toteż w bibliotece przygotowaliśmy wystawę książek „Literatura przeciw wojnie”.  Czaka na Was wybór ciekawych, bardziej lub mniej znanych,  powieści i wierszy o tematyce antywojennej oraz informacje o tych najsłynniejszych.

Zapraszamy!


Co nowego? - 23.09.2022

 

Promujemy czytanie!

Do 20 października trwa ogólnopolska kampania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.   W stacjach radiowych i telewizyjnych będą emitowane 30-sekundowe spoty, promujące czytanie,adresowane do różnych grup wiekowych. Zachęcamy do obejrzenia!

30-sekundowy spot skierowany do dzieci, młodzieży i rodziców

60-sekundowy spot skierowany do dzieci, młodzieży i rodziców

Zródło: https://www.nck.pl

W naszym Liceum przez cały rok szkolny 2022/23 będziemy realizować działania promujące czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bo przecież  "Skarga lubi czytać"!

Pod tym hasłem odbył się w czerwcu konkurs na plakat promujący czytanie. Powstały niezwykle pomysłowe prace, przygotowane przez poszczególne klasy. Podziwialiśmy je na wystawie pokonkursowej. Książki stały się też ważnym elementem ubiegłorocznego Turnieju Klas Drugich, a na początku września wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu, odkrywając na nowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Także we wrześniu  wystartował szkolny Dyskusyjny Klub Książki i Filmu „Dialog”. A to dopiero początek. 

Przypominamy, że na stronie biblioteki możecie podzielić się swoimi opiniami o książkach i filmach - w zakładce „Polecamy” publikujemy przygotowane przez Czytelników krótkie recenzje. Zapraszamy!


Co nowego? - 25.05.2022

ROK MARII KONOPNICKIEJ

23 maja minęło 180 lat od urodzin Marii Konopnickiej, wybitnej polskiej poetki, nowelistki okresu pozytywizmu, także tłumaczki, publicystki i krytyka literackiego. To ona jest autorką słynnej „Roty”, którą w 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały jako hymn narodowy

Sejm RP, „doceniając jej dorobek literacki oraz wkład w działalność patriotyczną”, uhonorował Marię Konopnicką tytułem Patronki Roku 2022. W uchwale czytamy: "Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze."

W bibliotece szkolnej przygotowaliśmy wystawę, na której znajdziecie książki i artykuły poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej, a także utwory wierszem i prozą jej autorstwa. Zapraszamy.

Wiele ciekawych informacji o Marii Konopnickiej i jej twórczości znajdziecie tutaj:

Patronka Roku Maria Konopnicka

Maria Konopnicka  - życie i twórczość

Polona - Kolekcja Konopnicka  

Utwory Marii Konopnickiej online

Biografia oraz utwory wierszem i prozą Marii Konopnickiej online