Co nowego? - 25.03.2024


Ostatnio tyle się dzieje, że brak nam czasu na aktualizację strony... Uff...

Za nami wiele imprez, w które włączyła się biblioteka: 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, XX Szkolne Spotkania ze Sztuką, II edycja Konkursu Poezji i Prozy Wiktora Gomulickiego...

Rozpoczęła się też wreszcie kolejna edycja Międzyklasowego Konkursu Wielkie Czytanie - klasy I jak co roku słuchają fragmentu "Wspomnień niebieskiego mundurka" Wiktora Gomulickiego, klasy II i III - fragmentu "Ziela na kraterze" Melchiora Wańkowicza, jednego z patronów roku 2024, wielkiego reportażysty. A przed nami jeszcze XVIII Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej Art Poetique...

Przez cały czas jednak pamiętamy o Was - w bibliotece znajdziecie aktualne wystawki, aktualną prasę (m. in. tygodniki lokalne, "Politykę", magazyny poświęcone historii, geografii, przyrodzie i literaturze) oraz regał z polecanymi i przez nas, i przez Waszych kolegów i koleżanki nowościami książkowymi.

A z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, obchodzonego 25 marca, zapraszamy do zabawy - na platformie Quizizz (quizizz.com) zamieściliśmy dwa quizy:

- Co wiesz o Tolkienie - kod gry: 81396375

- Co wiesz o "Władcy Pierścieni" - kod gry: 79899974

Zapraszamy do ich rozwiązywania - quizy otwarte są do końca kwietnia 2024:)

Miłej zabawy:)


Co nowego? - 8.01.2024

Sejm i Senat RP podjęły uchwały w sprawie ustanowienia Patronów Roku 2024.

Senat ustanowił rok 2024 rokiem: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Wincentego Witosa oraz Władysława Zamoyskiego. Rok 2024 będzie także Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

Zgodnie z uchwałami podjętymi przez Sejm, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.

Patronów roku 2024 wybierają również Sejmiki wojewódzkie. Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił rok 2024 dodatkowo rokiem: Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Zbigniewa Herberta, Jacka Malczewskiego, Stanisława Grzepskiego/Grzebskiego (obie formy nazwiska występują równorzędnie), a także 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Więcej informacji o wszystkich Patronach roku 2024 znajdziecie tutaj: Senat, Sejm, portal legalnakultura.pl oraz w zakładce Patroni.

 

A w szkolnej bibliotece czekają na Was nowe propozycje lektur - szczególnie na ferie, ale nie tylko; regały "Polecamy" i "Aktualności" zostały dziś uaktualnione:) 

Zachęcamy Was również - jeśli jeszcze tego nie zrobiliście - do zgłoszenia się do udziału w Szkolnych Spotkaniach ze Sztuką. Organizujemy je już po raz dwudziesty i chętnie zobaczymy i w galerii, i na scenie nie tylko weteranów naszego święta sztuki, ale także debiutantów:)

 

Życzymy również wspaniałego wypoczynku podczas zbliżających się ferii - odpoczywajcie, relaksujcie się, może uprawiając sport, może spotykając się z przyjaciółmi, a może (jednak) z książką przy kawie czy herbacie...:)

 


Co nowego? - 12.12.2023

Już niedługo święta - to doskonała chwila na relaks, odpoczynek po intensywnym wysiłku ostatnich tygodni i oczywiście, a może przede wszystkim, czas na oddanie się przyjemności lektury ulubionych książek...:)

Życzymy Wam wspaniałych przygód z książką pod choinką - odkrywania nowych, fantastycznych światów, poznawania wspaniale napisanych bohaterów, zagłębiania się w pokrętną logikę zawiłych zagadek kryminalnych lub odkrywania, że wiedza naukowa potrafi być naprawdę intrygująca i wciągająca...:)

A jeśli potrzebujecie podpowiedzi, jaką książkę "przygarnąć" na święta - zapraszamy do biblioteki; na regale POLECAMY znajdziecie kilka wspaniałych pozycji. Zaglądajcie też na naszą stronę w zakładkę POLECAMY - Książka i English Book Club, gdzie zamieszczamy recenzje książek (w języku polskim lub angielskim) napisane przez Waszych kolegów. Na pewno znajdziecie tam coś dla siebie:)

Wesołych Świąt i przyjemnej lektury:)

 


Co nowego? - 6.11.2023

Za nami dwa pierwsze pracowite miesiące... I choć rozpoczęty we wrześniu spis księgozbioru z natury nadal trwa i nieco utrudnia nam normalne funkcjonowanie, to biblioteka jest już od miesiąca otwarta i czeka na Was - zapraszamy stałych bywalców, ale i nowych przyjaciół do pogawędek o literaturze, filmie i życiu:)

A co nowego w literackim świecie?

W niedzielę 1 października 2023 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się gala wręczenia najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Literackiej Nike 2023. Tegoroczną laureatką została Zyta Rudzka z powieścią Ten się śmieje, kto ma zęby. Jak podkreśliła przewodnicząca jury Inga Iwasiów, "Nagradzając Zytę Rudzką za powieść 'Ten się śmieje, kto ma zęby' wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności."

Nagrodę Czytelników otrzymał Grzegorz Piątek za książkę Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 27 lat za najlepszą książkę roku, a nagrodzeni w poszczególnych latach zostali m.in.:

  • 2021 – Zbigniew Rokita za reportaż Kajś
  • 2020 – Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
  • 2015 – Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe
  • 2014 – Karol Modzelewski za autobiografię Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca
  • 2013 – Joanna Bator za powieść Ciemno, prawie noc
  • 2008 – Olga Tokarczuk za powieść Bieguni
  • 2007 – Wiesław Myśliwski za powieść Traktat o łuskaniu fasoli
  • 2002 – Joanna Olczak-Ronikier za książkę W ogrodzie pamięci

Wszystkie powyższe książki znajdziecie w naszej bibliotece:)

Zapraszamy do czytania! :) 

Po więcej informacji na temat Nagrody Literackiej Nike możecie sięgnąć m.in. do Wikipedii - tam znajdziecie pełną listę autorów nagrodzonych w ciągu 27 lat przez konkursowe Jury oraz przez Czytelników:)


Co nowego? - 4-8 września 2023

Witamy w nowym roku szkolnym:)

Wrzesień to nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale i miesiąc zmian w naszej bibliotece. Najważniejsza to zmiana nauczyciela-bibliotekarza - po przejściu na emeryturę pani Marty Juzepczuk stanowisko to powierzono pani Lidii Chymkowskiej, która od wielu lat ściśle z panią Martą wpsółpracowała i przy obsłudze Was, drodzy Czytelnicy, i przy prowadzeniu wielu imprez, które biblioteka współorganizowała... Mamy więc nadzieję, że mimo odejścia tak lubianej przez czytelników pani Marty, nowy bibliotekarz godnie zastąpi ją na tym stanowisku i zdobędzie Wasze uznanie:)

Druga ważna zmiana to godziny otwarcia biblioteki - sprawdźcie je uważnie na stronie szkoły, ponieważ pani Lidia Chymkowska łączy w tym roku zajęcia bibliotekarza z zajęciami nauczyciela języka angielskiego:)

I trzecia bardzo ważna informacja: od 11 września do końca miesiąca biblioteka będzie zamknięta dla czytelników - w poniedziałek 11 września rozpoczyna się inwentaryzacja zbiorów biblioteki (czyli spis inwentarza z natury), nie można wtedy ani wypożyczać nowych książek, ani zwracać pozycji wypożyczonych wcześniej.

Jedno się jednak nie zmieni: biblioteka pozostanie miejscem gościnnym, otwartym na Was i dla Was, drodzy Czyztelnicy:) Jak co roku, zapraszamy wszystkich chętnych do pracy w szkolnym piśmie "Carpe diem", zapraszamy lubiących (i nielubiących) czytać do dyskutowania o książkach (i filmach) w ramach naszego ulubionego Dyskusyjnego Klubu Książki i Filmu Dialog, zapraszamy wszystkich do pisania recenzji ulubionych książek i filmów (po polsku i po angielsku), zapraszamy szachistów przed i po lekcjach - szachownice czekają...

A może macie pomysły na jeszcze inne, nowe działania, które wspónie możemy podjąć...? :)

NIE WAHAJCIE SIĘ - BIBLIOTEKA ZAPRASZA:)


25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy:) Na stronie quizizz.com udostępniamy dwa quizy:

 

Co wiesz o Tolkienie? - kod dostępu: 21506999

Co wiesz o "Władcy Pierścieni"? - kod dostępu: 47197111

Oba quizy będą otwarte przez miesiąc - od 25 marca od godz. 18.00 do 25 kwietnia do godz. 18.00:)

 

Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Johnie R. R. Tolkienie, zapraszamy do szkolnej bibiloteki - na wystawie prezentujemy króciutką informację biograficzną dotyczącą pisarza, na regałach rozwiesiliśmy cytaty z jego dzieł, proponujemy wam też szeroki wybór książek poświęconych jemu i jego książkom:)

Zapraszamy:)