Co nowego? - 19.01.2021

Przekazujemy bardzo ważną informację:

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów już działa w POLONIE!

Audiobooki lektur, klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl. przygotowano kolekcje tematyczne zawierające lektury obowiązkowe i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod linkami:

Lektury szkole.Cz.1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Cz.2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Dostępne są tu również audiobooki lektur i klasyki literatury, e-booki, publikacje i artykuły z czasopism naukowych oraz kolekcje tematyczne materiałów pomocniczych dla szkół, pozwalających na prowadzenie zajęć online, i kolekcje tematyczne rozwijające zainteresowania uczniów.

Jednym z najważniejszych zadań zrealizowanych przez Bibliotekę Narodową w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest zakup licencji do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi. Dzięki tym działaniom w polona pl. znajdzie się wkrótce twórczość ponad 120 polskich pisarzy i poetów, która do tej pory ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być prezentowana w internecie.

Zachęcamy do korzystania!