Co nowego? - 11.02.2021

14 lutego 2021 roku przypada 102. rocznica śmierci Wiktora Teofila Gomulickiego, pisarza, poety, eseisty, badacza kultury starej Warszawy, kolekcjonera, bibliofila.

Dla nas to twórca szczególnie ważny. Dzieciństwo bowiem spędził w Pułtusku i  na kartach autobiograficznych  „Wspomnień niebieskiego mundurka” uwiecznił naszą szkołę i miasto sprzed ponad 160 lat – jej uczniów, nauczycieli, zdarzenia, miejsca. W latach 1859-1864 Wiktor Gomulicki uczył się właśnie tutaj. W jego czasach była to 5-klasowa Szkoła Powiatowa w Pułtusku.

To dobra okazja, by przypomnieć, że W 1998 roku, z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza, odbyła się w Pułtusku konferencja naukowa, zorganizowana przez Wydział Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. A. Gieysztora i Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku.

Jej fragmentów możecie posłuchać na stronie Ninateki.  Znajdziecie tu bardzo ciekawą, złożoną z 5 odcinków audycję „Wiktor Gomulicki w 150. rocznicę urodzin”, przygotowaną przez Polskie Radio w ramach cyklu „Finezje literackie”. Możecie tu posłuchać wybranych fragmentów referatów, wygłoszonych podczas konferencji, fragmentów słuchowiska, które powstało na podstawie „Wspomnień niebieskiego mundurka”, usłyszycie także wypowiedzi  uczniów naszej szkoły na temat powieści.

Polecamy!

„Wspomnienia niebieskiego mundurka” możecie wypożyczyć ze szkolnej biblioteki. Znajdziecie je również w bibliotece internetowej Wolne Lektury (dostępny jest tu też audiobook).

Na stronie biblioteki polona.pl są także inne powieści, opowiadania i wiersze Wiktora Gomulickiego. Można tu obejrzeć najstarsze zachowane wydania „Wspomnień niebieskiego mundurka”, a nawet przeczytać jeden odcinek powieści w zachowanym egzemplarzu „Przyjaciela dzieci” z 1905 roku, bo przecież powieść była najpierw drukowana właśnie w tym czasopiśmie.

Miłej lektury!