Co nowego? - 18.02.2022

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowaliśmy w bibliotece szkolnej  wystawę. Znajdziecie tu ciekawe książki, poświęcone naszemu ojczystemu językowi, w tym różnorodne słowniki – te, które doskonale znacie i takie, o których istnieniu być może nie wiedzieliście.

Polecamy również dostępną w bibliotece książkę „Trzy po 33” napisaną przez trzech znanych językoznawców: Jerzego Bralczyka, Andrzeja Markowskiego i Jana Miodka. To opowieść o słowach, zwrotach, ale też o naszej współczesności. Napisana z właściwą autorom lekkością i humorem, pełna przykładów i anegdot jest wspaniałym przewodnikiem po dawnych i obecnych  znaczeniach, a także pochodzeniu słów, których używamy na co dzień.

Zapraszamy do biblioteki.

Zachęcamy do odwiedzania  facebookowej strony kampanii „Ojczysty-dodaj do ulubionych”, promującej dbałość o poprawną polszczyznę, prowadzonej od 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury.  W ramach kampanii  powstał bardzo ciekawych cykl vlogów „Przejrzysty ojczysty”. Seria pierwsza to „Językowy savoir-vivre, poświęcona grzeczności językowej. Druga nosi tytuł „Polskie języki”, z której dowiecie się o między innymi o języku kaszubskim,  gwarach: poznańskiej, śląskiej, krakowskiej, podhalańskiej; języku urzędowym, języku naukowym oraz o polskim języku migowym.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Polszczyzna.pl, poradni językowej i niewyczerpanego źródła wiedzy o języku ojczystym. W zakładkach: "błędy językowe", "ciekawostki", "słownik", "sprawdź pisownię",  "poradnia" znajdziecie mnóstwo informacji na temat języka polskiego. Nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat naszego ojczystego języka, ale także będziecie mogli rozwiać wiele wątpliwości, dotyczących poprawności używanych form i zwrotów. W zakładce "quizy",  rozwiązując łamigłówki i dyktanda nie tylko będziecie się świetnie bawić, ale też sprawdzicie Waszą wiedzę na temat języka polskiego i wiele się przy okazji nauczycie.

Niech 21 lutego będzie dniem refleksji nad naszą codzienną mową. Dbajmy o nasz ojczysty język, nie tylko w tym dniu. To przecież nasza „Ojczyzna Polszczyzna”, nasza historia, tradycja, kultura.