I przemówiły ludzkim głosem


ZBIÓR OPOWIADAŃ

Jagna Kaczanowska: I przemówiły ludzkim głosem

Książka "I przemówiły ludzkim głosem" Jagny Kaczanowskiej to piękny zbiór opowiadań bożonarodzeniowych z udziałem zwierząt.
Dwie obce sobie sąsiadki zaprzyjaźnią się dzięki wspólnym poszukiwaniom zaginionego kota. Małego Mateusza oraz jego rodziców napełni nadzieja, że chłopiec wygra z chorobą. Pani Maja odzyska kontakt z synem dzięki dzikom, które pojawiły się na jej luksusowym osiedlu. W rodzinie po przejściach pojawi się karp, ale czy trafi na wigilijny stół? Samotny człowiek znajdzie grupę przyjaciół dzięki obserwowaniu ptaków, a nietypowe zainteresowania pewnego chłopca - pająki - pomogą jego mamie zrozumieć, że warto zmienić swoje życie na lepsze. Wszystkim wydarzeniom przygląda się pan Mateusz, właściciel sklepu zoologicznego. Przed nim również stanie wyzwanie - musi zaopiekować się osiołkiem z żywej stajenki oraz porzuconymi szczeniakami. Prosi o pomoc brata, z którym stracił kontakt wiele lat temu. Czy uda im się naprawić zniszczone relacje?
"I przemówiły ludzkim głosem" to lektura idealna nie tylko na święta. Zawiera wiele mądrych myśli. Pokazuje, że nawet w sytuacjach i rzeczach, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, kryją się ważne wskazówki. Opowieści są wzruszające, ale nie brakuje w nich również poczucia humoru.
Książka jest napisana lekkim językiem, a opisane w niej sytuacje są realistyczne. Opowiada o zwykłych ludziach, dlatego nietrudno zrozumieć morał opowiadań. Książkę zdecydowanie warto przeczytać.


Poleca: Wiktoria

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek


POWIEŚĆ

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey (...).

Juliet jest bohaterką o bardzo ciekawej osobowości. Mimo wielu przykrych doświadczeń, nigdy się nie poddała i zawsze musiała dopiąć swego. Sądzę, że to dzięki książkom, które tak kochała i związała ze swoją przyszłością. Zostawiając ciężką przeszłość daleko za sobą stara się prowadzić normalne życie. Poznając młodego Marka, zaczyna powoli zapominać, że dopiero  skończyła się wojna. Jako sławna pisarka oddaje się wielu rozrywkom, które odciągają ją od cierpień, jakie spotkały świat. Pewnego dnia Juliet otrzymuje list z nietypową prośbą od tajemniczego pana Dawsey’a. Dowiaduje się również, że nadawca znalazł na wyspie Guernsey książkę, która kiedyś należała do niej. Cała ta sytuacja na tyle intryguje pisarkę, że postanawia odpowiedzieć nieznajomemu. W trakcie prowadzenia korespondencji jej nowy przyjaciel opowiada Juliet o historii wyspy, okupacji niemieckiej oraz o Stowarzyszeniu, które w czasie wojny było dla niego i jego wielu przyjaciół odskocznią od życia codziennego. Jedynie podczas spotkań mogli być sobą - wolnymi, pełnymi radości ludźmi, a nie niewolnikami okupanta. Po jakimś czasie do bohaterki zaczynają przychodzić kolejne listy, ale już nie tylko od Dawsey’a. Mieszkańcy wyspy, pragnąc podzielić się z nią swoimi przeżyciami, również nawiązują z nią bliższy kontakt. Czytając ich historie, Juliet natrafia na tajemnicę dotyczącą miejsca pobytu założycielki Stowarzyszenia. W związku z tym zbiera od wszystkich szczegóły zaginięcia Elizabeth – najpierw poprzez listy, a potem samodzielnie szukając informacji podczas pobytu na wyspie. Życie tej niesamowitej kobiety inspiruje Juliet do napisania kolejnej książki, a Elizabeth staje się dla niej wzorem.

Książka jest pełna nieprzewidywalnych zdarzeń oraz sytuacji, zmuszających Juliet do podejmowania decyzji, które mogą zaważyć na jej dalszym życiu. Jedną z nich jest rozstrzygnięcie, co tak naprawdę może ją w życiu uszczęśliwić - powrót do Londynu i dalsza kariera czy pozostanie na tej pełnej uroku wyspie wśród serdecznych przyjaciół? Jednak najtrudniejszą sprawą są dla niej uczucia. Kogo tak naprawdę kocha Juliet - bogatego dżentelmena z wyższych sfer czy prostolinijnego, pełnego spokoju miłośnika książek?

poleca: Julia Wasilewska

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Boznańska. Non finito


BIOGRAFIA

Angelika Kuźniak: Boznańska. Non finito

Bardzo ciekawa i przepięknie wydana, bogato ilustrowana biografia Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek, która zasłynęła szczególnie jako autorka portretów o niezwykłej psychologicznej głębi.

Angelika Kuźniak, niczym dziennikarz śledczy, na wstępie przedstawia czytelnikowi ważniejszych świadków, by potem oddawać im głos przywołując kolejne wydarzenia z biografii Boznańskiej i pokazywać je z różnych punktów widzenia. Poznajemy niezwykłą, wybitnie utalentowaną malarkę, kobietę niezależną, obdarzoną wielkim urokiem osobistym, która potrafiła sztuce podporządkować całe swoje życie. Książkę czyta się naprawdę jednym tchem. To fascynujące poznać z tak bliska, oczami przyjaciół, rodziny i jej samej, biografię tak niezwykłej artystki.

Tekst wspaniale uzupełniają liczne fotografie oraz reprodukcje dzieł Boznańskiej.

poleca: M.J.

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Pendereccy. Saga rodzinna


BIOGRAFIA/AUTOBIOGRAFIA

Krzysztof Penderecki, Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski: Pendereccy. Saga rodzinna

W roku 2014 z okazji  80. urodzin Krzysztof Penderecki podarował melomanom i czytelnikom opowieść o sobie i swojej rodzinie. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się bowiem niezwykła autobiografia - wywiad-rzeka z kompozytorem oraz jego żoną Elżbietą.

Poznajemy Krzysztofa Pendereckiego z mniej oficjalnej strony, gdyż zdecydował się tutaj uchylić rąbka swojej prywatności. Kompozytor zajmująco opowiada barwną historię rodziny, przedstawia swoje pasje i zainteresowania – mówi o kolekcjonowaniu zegarów, miłości do drzew, o parku, który stworzył, życiu we dworze w Lutosławicach. Wspomina młodość – studia, przyjaciół, pierwsze sukcesy. Jeśli ktoś chciałby prześledzić muzyczną drogę Krzysztofa Pendereckiego, ten wywiad-rzeka z pewnością go nie zawiedzie. Dla mnie jednak było to przede wszystkim niezwykłe i bardzo osobiste spotkanie z wyjątkowym człowiekiem, który zechciał zaprosić mnie do swojego domu.

poleca: M.J.

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Kamień na kamieniu


POWIEŚĆ

Wiesław Myśliwski: Kamień na kamieniu

„Kamień na kamieniu” to jedna z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, arcydzieło literatury światowej. Losy wiejskiej rodziny Pietruszków opowiada nam w sposób niezwykle plastyczny i porywający Szymon Pietruszka, narrator o wyjątkowym darze słowa. Czas młodości, światowa wojna, potem nieustająca walka z absurdami powojennej rzeczywistości - skomplikowane losy, uwikłane w historyczne wydarzenia. Proza realistyczna, zaliczana przez krytyków do nurtu wiejskiego, ale jednocześnie bardzo poetycka, pełna symbolicznych znaczeń.

Książkę czyta się tak, jakby słuchało się czyjegoś opowiadania. Ale z pozoru proste zdania niosą ze sobą bogactwo znaczeń. Jak poezja. Pełno tu niezwykłych cytatów, każdy rozdział, każdy akapit niosą ze sobą coś niezwykłego, nieoczekiwanego.

Oto kilka moich ulubionych cytatów:

Że szczęścia należy szukać w sobie, a nie naokoło. Że nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Że szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają.

Mówią rzeki, zboża. Cały świat jest jedną mową. Gdybyś tak się w ten świat dobrze wsłuchał, mógłbyś nawet usłyszeć, co sto lat temu mówili, a może tysiące. Bo słowa śmierci nie znają.

Słowa same poprowadzą. Słowa wszystko na wierzch wywleką. Słowa i z najgłębszej głębi wydrą, co gdzieś boli i skowycze. Słowa krwi upuszczą i od razu lżej się robi (...). Bo słowa to wielka łaska. Cóż ma człowiek tak naprawdę więcej prócz słów dane? I tak nas wszystkich czeka kiedyś wieczne milczenie, to się jeszcze namilczymy.

Nigdy nie wiadomo, czy tak, jak człowiek by chciał, nie byłoby akurat gorzej.

poleca: M.J.

źródło zdjęcia; lubimyczytac.pl

J. R. R. Tolkien


POWIEŚĆ/FANTASTYKA

John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit czyli tam i z powrotem; Władca Pierścieni; Silmarillion; Niedokończone opowieści; i wiele, wiele innych

 

J.R.R. Tolkien to jeden z najbardziej znanych pisarzy w historii. Uważany jest za prekursora literatury fantasy. W jego książkach, znajdziecie nie tylko fascynujące przygody, niezwykły świat, ale także zdania-myśli, które mogą Was wesprzeć, czasem rozbawić, czasem skłonić do przemyśleń, a nawet stać się życiowym mottem.

Czytajmy Tolkiena! Jeśli chcecie się podzielić wrażeniami z lektury z Waszym bibliotekarzem, możecie to zrobić za pomocą Librusa.

 

Oto kilka z naszych ulubionych cytatów z powieści Tolkiena; niech dodadzą Wam otuchy, rozbawią, a może skłonią do przemyśleń... Zapraszamy do czytania:)

 

Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.

Hobbit czyli tam i z powrotem

 

Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi, kto wędruję,
Nie każdą siłę starość zniszczy.
Korzeni w głębi lód nie skuję
Z popiołów strzelą znów ogniska
I mrok rozświetlą błyskawice.
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę.

Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia

 

Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu.

Władca Pierścieni - Dwie Wieże

 

Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża;

nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie.

Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje.

 Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa

 

Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.

Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Ani połowy spośród was nie znam nawet do połowy tak dobrze, jak bym pragnął;

a mniej niż połowę z was lubię o połowę mniej, niż zasługujecie.

 Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

Może jest prawym człowiekiem, a może nie.
Pod maską pięknych słów potrafi się skryć bardzo szpetna dusza.

Władca Pierścieni – Dwie Wieże

 

Idź lepiej do łóżka, bo widzę,że Ci już rozum usnął w głowie.

Hobbit, czyli tam i z powrotem (to chyba mój ulubiony cytat z Tolkiena:) - L.Ch.) 

 

Taki już mamy zwyczaj, że w chwilach wzruszenia uciekamy się do błahych słów i mniej mówimy, niż czujemy.

Boimy się powiedzieć za dużo. Dlatego brak nam właściwych słów, gdy nie wypada żartować.

 Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie.

 Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Często nienawiść sama sobie zadaje rany.

 Władca Pierścieni – Dwie Wieże

 

Słyszałem nieraz pieśni o bitwach i wyobrażałem sobie, słuchając ich, że klęska może być pełna chwały.

Ale teraz widzę, że to rzecz straszna, by nie rzec: rozpaczliwa.

 Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Gdyby liczniejsi z nas cenili wyżej jedzenie, radość i pieśni niż złoto i klejnoty, świat byłby weselszy.

 Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Wielki to błąd pomijać w rachunkach smoka, póki ten smok żyje,

i to w dodatku tuż pod bokiem.

 Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Nie wszyscy, którzy mówią pięknym językiem, mają piękne serca.

Dzieci Hurina

 

- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo.

- Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie, jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach.

Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat.

Wadca Pierścieni - Drużyma Pierścienia

 

Idę swoją własną drogą, możliwe jednak, że wasza droga przez jakiś czas będzie równoległa do mojej.

Władca Pierścieni – Dwie Wieże

 

W pośpiechu nie docenia się cudów.

 Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.

 Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Najdłużej trwa ta robota, której się wcale nie zaczyna.

Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia

 

Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znowu nadzieja.

 Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

W każdej chwili liczy się to, kim jesteśmy i co robimy,

a nie to, kim planujemy być i co planujemy robić.

 Listy

 

Hodowla młodych hobbitów wymagała wielkiej ilości paszy.

Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Gdzie nie brak chęci, tam sposób zawsze się znajdzie.

Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Ale nie do nas należy panowanie nad wszystkimi erami tego świata;

my mamy za zadanie zrobić, co w naszej mocy, dla epoki, w której żyjemy, 

wytrzebić zło ze znanego nam pola, aby przekazać następcom rolę czystą, gotową do uprawy.

Jaka im będzie sprzyjała pogoda, to już nie nasza rzecz.

 Władca Pierścieni – Powrót Króla

 

Rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami,

a każda może poniewczasie okazać się zła.

 Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

Wiele jest na świecie dziwnych przypadków

i często pomoc przychodzi z ręki słabej istoty, gdy Mędrcy zawodzą.

 Silmarillion

 

(...) niech nie ślubuje przebrnąć przez ciemności nocy, kto nie widział jeszcze nawet zmroku.

 Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

Inną rzeczą jest wiedzieć, co należy czynić, a inną wiedzieć, jak to uczynić.

 Niedokończone opowieści

 

Odwagę można znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach.

 Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język.

 Władca Pierścieni – Dwie Wieże

 

Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków,

często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości,

które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi.

Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

 Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie.

Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź, więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci,

nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie.

 Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

 

Los zawsze zostawia szczeliny pomiędzy swymi wyrokami,

a mury gmachu przeznaczenia mają liczne wyłomy...

Niedokończone opowieści

 

Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu,

gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.

Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

polecają: M.J., L.Ch.

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Córki Wawelu


POWIEŚĆ/HISTORIA

Anna Brzezińska: Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

 Anna Brzezińska to autorka cieszących się popularnością i uznaniem czytelników powieści z gatunku fantasy. Ale to również historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza.

"Córki Wawelu..." dowodzą, że autorka potrafi dodać magii również wywodom opartym na historycznych dokumentach i faktach. To fantastyczna opowieść o życiu kobiet - choć nie tylko - w XVI-wiecznej Polsce i Europie, częściowo zbeletryzowana, co sprawia, że opisywana rzeczywistość jest nam bliższa, bardziej realna, że kobiety średniowiecza i renesansu wychodzą z cienia, w które zepchnęła je historia... To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii, ale też tych, którzy po prostu lubią wciągające opowieści... Od "Córek Wawelu" nie można się oderwać...:)

poleca: L.Ch.

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl