Cogito - czerwiec 2019
W najnowszym numerze szczególnie polecamy recenzje dwóch znakomitych powieści: "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego oraz "Podróży ludzi Księgi" Olgi Tokarczuk. Przekonacie się, że naprawdę warto je przeczytać. W numerze również rozmowa z muzykami z zespołu Sonbird, dziewczętami z tanecznej formacji Akcent oraz wiele innych ciekawych artykułów, w tym m.in. o pierwszej pracy na wakacje, o poczuciu własnej wartości, o sztuce prezentacji, fotografowaniu jedzenia i - jak zwykle - dużo wyczerpujących informacji o różnych kierunkach studiów.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy do lektury.
EKO I MY - KWIECIEŃ 2019
"Eko i my" to kolejne przyrodnicze czasopismo, które serdecznie Wam polecamy. Ma nie tylko piękne zdjęcia, ale też bardzo ciekawe artykuły. W najnowszym numerze odkryjecie, dlaczego dla Słowian brzoza jest drzewem wyjątkowym, co jadali pustelnicy, czy łabędź jest krzykliwy. Prześledzicie przyrodnicze mity popkultury, przekonacie się, że nie takie bagno straszne, jak je malują, a także poznacie barwniki naturalne i dzikie rośliny jadalne. Miłej lektury!
Polityka - 2019/1
Dorota Szwarcman: Uwięziony w "Halce"
Artykuł Doroty Szwarcman poświęcony jest sylwetce Stanisława Moniuszki oraz interpretacji jego dzieł w różnych okresach polskiej historii. W roku 2019 przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej, autora "Halki" i "Strasznego dworu". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki, warto więc poznać bliżej jego biografię i twórczość.
Echa Leśne - nr 4/2018
"Echa Leśne" to bardzo ciekawe czasopismo przyrodnicze, które polecamy wszystkim, nie tylko biologom. W najnowszym numerze przeczytacie o: upodobaniach łosia - króla bagien; ptakach, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów i tych, które to robią; dendrochronologii; historii papieru toaletowego; tym, jak można wykorzystać miód; rezerwacie Śrubita, który z pewnością warto odwiedzić. W czasopiśmie znajdziecie również wiele ciekawostek o roślinach i zwierzętach, a także ich ochronie. Wszystkim artykułom towarzyszą przepiękne zdjęcia.
Wrześniowy numer „Mówią wieki” - nr 9 /2015
Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo artykuły poświęcone są wydarzeniom z różnych epok.
Szczególnie polecamy wywiad z żołnierzem generała Sosabowskiego, który opowiada o bitwie pod Arnhem 1944 r. oraz dodatek z cyklu „Dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej”, tym razem poświęcony polskiemu złotemu XVI wiekowi.
Sporo miejsca zajmuje w tym numerze epoka napoleońska; przeczytacie też o tym, jak Władysława Jagiełłę i Witolda Wielkiego oceniają historycy polscy, a jak litewscy.
Zainteresowani zwiedzaniem zabytków znajdą tu artykuły o Dubrowniku - perle Adriatyku - oraz o zamku w Schwerin, bogato ilustrowane zdjęciami.
I jak zawsze mnóstwo historycznych ciekawostek.
Zachęcamy do czytania!
strona czasopisma: http://www.mowiawieki.pl/