Chmura czytania


"Co to jest Chmura Czytania? 

Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Szybują jak chmura. Chmura Czytania. 

Na chmury można patrzeć bez ograniczeń. Dajemy bezpłatny dostęp do książek na portalu Chmura Czytania. Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem, z czytelnikiem. Jak dobra, mądra chmura." 

Gutenberg


To jeden z największych portali udostępniających darmowe książki w różnych formatach. W swoich zasobach ma pozycje, do których wygasły już prawa autorskie - nie znajdziecie tam więc nowości, za to niemal całą klasykę światowej literatury macie na wyciągnięcie ręki:) Większość pozycji stanowią dzieła w języku angielskim, ale znajdziecie tam również książki w języku francuskim, niemieckim czy polskim. I ciekawostka - Gutenberg oferuje np. angielską wersję "Quo Vadis", "Krzyżaków" i "Trylogii" H. Sienkiewicza.

Portal prowadzony jest przez wolontariuszy z całego świata - możecie do nich dołączyć:)

Polona


Nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Polecamy!

Europeana


To biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie, to wspólny punkt dostępu do zbiorów i katalogów o księgach bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.

Interfejs Europeany umożliwia obecnie dostęp do kolekcji ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z niektórych bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych części krajów Europy.

Staropolska


To serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (średniowiecze, renesans, barok) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.

Open Library


To biblioteka książek głównie w języku angielskim. Oprócz udostępniania książek do wypożyczenia podaje również linki do stron, na których daną książkę można zakupić...

Wolne lektury


Bardzo interesująca witryna, której autorzy skoncentrowali się na udostępnianiu przede wszystkim lektur szkolnych. Dokumenty w formatach PDF, ODT (OpenOffice) i TXT zostały skatalogowane w bardzo oryginalny i ciekawy sposób.