Nowe książki 2022


Druga edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - na rok 2021-2025 :)

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy ponownie do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (edycja 2.0). W ramach programu już zrealizowaliśmy kilka zadań, a kolejne czytelnicze wyzwania nadal czekają... Najważniejsze jednak i największe z planowanych zadań już za nami - to zakup nowych książek do naszej biblioteki - książek, o które prosiliście, których poszukiwaliście, które bardzo chcieliście przeczytać... Udało nam się spełnić wiele Waszych czytelniczych marzeń :) Oznaczało to jednak ogrom pracy - bo zakup książek to dopiero początek; trzeba je potem rozpakować, ostemplować, nadać im numery, skatalogować i obłożyć - i właściwie dopiero wtedy mogą trafić one w Wasze ręce. O tym, jak wyczerpująca to praca, przekonują się Wasze koleżanki, dzięki którym idzie ona szybko i sprawnie, wolontariuszki pomagają bowiem w tych wszystkich czynnościach, które można wykonać nie będąc bibliotekarzem z zawodu - przede wszystkim stemplowaniu i okładaniu książek:)

Listę niemal wszystkich książek, które kupiliśmy w tej edycji Programu (pomijamy tylko lektury szkolne) znajdziecie wkrótce w zakładce Zbiory-Nowości-Program Rozwoju Czytelnictwa.

A oto, jak wyglądała tegoroczna akcja - nasz mini-reportaż w fotografii:

Tak wyglądało przyjęcie pierwszej części zamówienia - sporo książek z psychologii i historii, kilka kryminałów, kilka powieści obyczajowych i historycznych i spora porcja fantastyki:

                                      

 

Drugie zamówienie przyszło dwa tygodnie później - ponownie sporo fantastyki, ale i nieco więcej kryminałów; nie zapomnieliśmy również o pozycjach z literatury popularnonaukowej czy historii, biografiach, literaturze młodzieżowej...

          

A tu zostawiamy miejsce na kilka zdjęć z otwierania ostatniej już, trzeciej części naszego książkowego zamówienia... :)

 

Nowe książki

Akcja "Nowe książki dla biblioteki"

 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - jak już wiecie - w ciągu zaledwie 8 tygodni (październik i listopad 2016) zakupiliśmy aż 715 książek: część to lektury, ale zdecydowana większość to pozycje, które pomagaliście nam wybierać - Wy, Wasi rodzice, nauczyciele... 

Ponownie okazało się, że ci, którzy mówią, że "dzisiejsza młodzież nie czyta" - nie mają racji w przypadku uczniów "Skargi":) Wasze zainteresowanie zakupionymi książkami było ogromne - od pierwszej przesyłki (a w sumie było ich 5 czy 6) niemal ustawialiście się w kolejce do nowości:) Trwało nieustanne przeglądanie pudeł, "zaklepywanie" kolejnych pozycji, ustalanie kto po kim książkę wypożyczy... Cieszy nas to ogromnie, bo oznacza, że udało nam się trafić z wyborem książek i że nie będą one stały na półkach, tylko żyły w Waszych rękach:) Cieszy nas tym bardziej, że niektórzy z Was dzięki nowym książkom po raz pierwszy na dłużej zagościli w naszej bibliotece i odkrywać zaczęli uroki czytania w ogóle:)

To, że udało nam się również WSZYSTKIE nowe książki opracować, ostemplować, obłożyć, skatalogować i udostępnić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, to również duża Wasza zasługa - nie było dnia, by ktoś z Was nie przyszedł do pomocy w bibliotece, a bywały to całe grupy uczniów:) - oczywiście, w swoich "okienkach", przed i po lekcjach, co świadczy tylko o tym, jak bardzo młodzież "Skargi" ceni sobie dobre książki, skoro poświęca im swój czas wolny:)

Udokumentowaliśmy to, co działo się w ciągu tych niesamowitych dwóch miesięcy - poniżej króciutki fotoreportaż z tego pozytywnie szalonego i niezwykle udanego przedsięwzięcia:)  

 

Po pierwszej przesyłce: półka za dziewczętami jest jeszcze pusta, ale dwa-trzy dni później stało już na niej kilkanaście książek (drugie tyle już zdążyło się "rozejść" wśród czytelników:))

    

     

Kolejna przesyłka i kolejne książki do rozpakowania, opracowania i wreszcie... czytania:) W tej "partii" było sporo dobrych "czytadeł": fantastyka, kryminał, powieść obyczajowa, powieść historyczna... dużo dobrej beletrystyki, ale też i pozycje popularnonaukowe:)

               

I kilka kolejnych zdjęć - tu pomagacie w ostemplowaniu i oklejeniu tej ogromnej ilości nowości (dla "niewtajemniczonych": w KAŻDEJ książce trzeba postawić trzy stemple okrągłe biblioteki szkolnej i wpisać pod nimi numer książki, postawić stempel z ekslibrisem biblioteki oraz wkleić informację, że książkę zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa... ufff:))

 

               

             

 

I tak właśnie wyglądały niezwykle pracowite, ale i ogromnie satysfakcjonujące trzy ostatnie miesiące w życiu naszej biblioteki:)

P.S. A w tzw. międzyczasie udało nam się jeszcze zorganizować kolejną Odrobinę Łagodności! :) I co Wy na to?:)

P.S.2 - Informacje o nowych książkach zakupionych z Programu zamieszczamy w zakładce Zbiory - Nowości - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Czytam 2016 - podsumowanie

MODA NA CZYTANIE W NASZYM LICEUM TRWA!

Jak pamiętacie, 10 czerwca 2016 roku na boisku szkolnym wszyscy czytaliśmy książki, bo przecież w naszej szkole czytanie jest modne :)

Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam", w której w ten sposób wzięliśmy udział, okazała się ogromnym sukcesem czytelników i książek! Było nas w Polsce - czytających jednocześnie - ponad 400 tysięcy!!!

Właśnie dostaliśmy od inicjatorów tej akcji podziękowanie:

 

Tak sympatycznie się nam wspólnie czytało, że postanowiliśmy powtórzyć tę akcję również w tym roku szkolnym - szczegóły wkrótce :)


Czytam 2016

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

10 czerwca 2016 o godzinie 10.00 na boisku szkolnym ponad 190 osób - uczniów i nauczycieli - pogrążyło się w lekturze:) W ten sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam" - czyli bicia rekordu w czytaniu w jednym momencie.

Wspólne ciche czytanie poprzedziła inscenizacja opowiadania Sławomira Mrożka "Spotkanie" w wykonaniu Dominiki Ciszewskiej i Karoliny Kluczek, a zakończył występ chóru, z którym zaśpiewali wszyscy.

Do czytania i rozpropagowania mody na nie zachęcały nas proste, lecz chwytliwe hasła i plakaty, które umieściliśmy na boisku, korytarzu i przed głównym wejściem do szkoły. Tytuły książek, które tego dnia czytaliśmy, zapisaliśmy na dłuuuugiej rolce papieru - tak, by zmieściły się wszystkieSmile

Nasze spotkanie udowodniło, że Licealiści Skargi czytają - i są z tego dumni! Smile