Co nowego? - 23.09.2022

 

Promujemy czytanie!

Do 20 października trwa ogólnopolska kampania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.   W stacjach radiowych i telewizyjnych będą emitowane 30-sekundowe spoty, promujące czytanie,adresowane do różnych grup wiekowych. Zachęcamy do obejrzenia!

30-sekundowy spot skierowany do dzieci, młodzieży i rodziców

60-sekundowy spot skierowany do dzieci, młodzieży i rodziców

Zródło: https://www.nck.pl

W naszym Liceum przez cały rok szkolny 2022/23 będziemy realizować działania promujące czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bo przecież  "Skarga lubi czytać"!

Pod tym hasłem odbył się w czerwcu konkurs na plakat promujący czytanie. Powstały niezwykle pomysłowe prace, przygotowane przez poszczególne klasy. Podziwialiśmy je na wystawie pokonkursowej. Książki stały się też ważnym elementem ubiegłorocznego Turnieju Klas Drugich, a na początku września wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu, odkrywając na nowo „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Także we wrześniu  wystartował szkolny Dyskusyjny Klub Książki i Filmu „Dialog”. A to dopiero początek. 

Przypominamy, że na stronie biblioteki możecie podzielić się swoimi opiniami o książkach i filmach - w zakładce „Polecamy” publikujemy przygotowane przez Czytelników krótkie recenzje. Zapraszamy!


Co nowego? - 25.05.2022

ROK MARII KONOPNICKIEJ

23 maja minęło 180 lat od urodzin Marii Konopnickiej, wybitnej polskiej poetki, nowelistki okresu pozytywizmu, także tłumaczki, publicystki i krytyka literackiego. To ona jest autorką słynnej „Roty”, którą w 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały jako hymn narodowy

Sejm RP, „doceniając jej dorobek literacki oraz wkład w działalność patriotyczną”, uhonorował Marię Konopnicką tytułem Patronki Roku 2022. W uchwale czytamy: "Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze."

W bibliotece szkolnej przygotowaliśmy wystawę, na której znajdziecie książki i artykuły poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej, a także utwory wierszem i prozą jej autorstwa. Zapraszamy.

Wiele ciekawych informacji o Marii Konopnickiej i jej twórczości znajdziecie tutaj:

Patronka Roku Maria Konopnicka

Maria Konopnicka  - życie i twórczość

Polona - Kolekcja Konopnicka  

Utwory Marii Konopnickiej online

Biografia oraz utwory wierszem i prozą Marii Konopnickiej online


Co nowego? - 22.04.2022

 

Czytaniem odganiacie matkę wszystkich grzechów - próżnowanie.

Piotr Skarga

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto książek, czytelników i twórców. Jak je uczcić? Oczywiście CZYTAJĄC KSIĄŻKI! Życzymy wielu wspaniałych, ciekawych lektur, pasjonujących literackich wędrówek i przeżyć oraz jak najwięcej czasu na czytanie! Życzymy znalezienia książek, które polubicie tak bardzo, że staną się Waszymi przyjaciółmi, będą Was uskrzydlać, pomagać, pocieszać i rozbawiać.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, by promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich, nieprzypadkowo obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. To symboliczna data dla literatury światowej, bowiem tego dnia w 1616 roku zmarli najwybitniejsi: hiszpański pisarz Miguel de Cervantes i angielski dramaturg William Szekspir. Tego samego dnia urodzili się lub zmarli również inni wybitni pisarze, jak choćby peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega, hiszpański pisarz i dziennikarz Josep Pla,  francuski pisarz Maurice Druon, islandzki pisarz Halldór Laxness.

 

 Do nauczania i uczenia się te trzy środki są nieodzowne:

 po pierwsze - książki,

 po drugie - książki,

 po trzecie - książki.

 Bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki.

 Stanisław Konarski

 

Jedyną gorszą rzeczą od nieprzeczytania żadnej książki w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu dni

jest nieprzeczytanie żadnej książki w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu dni

i myślenie, że to nie ma znaczenia.

Jim Rohn

 


Co nowego? - 25.03.2022

25 marca cały świat czyta Tolkiena - autora, który uchodzi za właściwego twórcę gatunku fantasy, a jednocześnie bardzo uznanego i cenionego profesora literatury angielskiej, językoznawcy, wybitnego naukowca.
Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena przygotowaliśmy dla całej społeczności szkolnej - uczniów, rodziców i nauczycieli - dwa quizy: jeden poświęcony samemu autorowi, drugi - dziełu jego życia czyli Władcy Pierścieni (są w nim też 2 czy 3 pytania dotyczące Hobbita :))

Zapraszamy do rozwiązania obu quizów - żaby to zrobić, należy wejść na stronę:

quizizz.com

po czym wybrać ENTER CODE w prawym górnym rogu i w pole, które się pokaże wpisać kod gry:

quiz Co wiesz o Tolkienie? - kod: 41767061
quiz Co wiesz o Władcy Pierścieni? - kod: 00741525

Życzymy przyjemnej zabawy!

Uwaga! Quizy są otwarte do 10 kwietnia do godziny 23.00.


Co nowego? - 18.02.2022

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowaliśmy w bibliotece szkolnej  wystawę. Znajdziecie tu ciekawe książki, poświęcone naszemu ojczystemu językowi, w tym różnorodne słowniki – te, które doskonale znacie i takie, o których istnieniu być może nie wiedzieliście.

Polecamy również dostępną w bibliotece książkę „Trzy po 33” napisaną przez trzech znanych językoznawców: Jerzego Bralczyka, Andrzeja Markowskiego i Jana Miodka. To opowieść o słowach, zwrotach, ale też o naszej współczesności. Napisana z właściwą autorom lekkością i humorem, pełna przykładów i anegdot jest wspaniałym przewodnikiem po dawnych i obecnych  znaczeniach, a także pochodzeniu słów, których używamy na co dzień.

Zapraszamy do biblioteki.

Zachęcamy do odwiedzania  facebookowej strony kampanii „Ojczysty-dodaj do ulubionych”, promującej dbałość o poprawną polszczyznę, prowadzonej od 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury.  W ramach kampanii  powstał bardzo ciekawych cykl vlogów „Przejrzysty ojczysty”. Seria pierwsza to „Językowy savoir-vivre, poświęcona grzeczności językowej. Druga nosi tytuł „Polskie języki”, z której dowiecie się o między innymi o języku kaszubskim,  gwarach: poznańskiej, śląskiej, krakowskiej, podhalańskiej; języku urzędowym, języku naukowym oraz o polskim języku migowym.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony Polszczyzna.pl, poradni językowej i niewyczerpanego źródła wiedzy o języku ojczystym. W zakładkach: "błędy językowe", "ciekawostki", "słownik", "sprawdź pisownię",  "poradnia" znajdziecie mnóstwo informacji na temat języka polskiego. Nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat naszego ojczystego języka, ale także będziecie mogli rozwiać wiele wątpliwości, dotyczących poprawności używanych form i zwrotów. W zakładce "quizy",  rozwiązując łamigłówki i dyktanda nie tylko będziecie się świetnie bawić, ale też sprawdzicie Waszą wiedzę na temat języka polskiego i wiele się przy okazji nauczycie.

Niech 21 lutego będzie dniem refleksji nad naszą codzienną mową. Dbajmy o nasz ojczysty język, nie tylko w tym dniu. To przecież nasza „Ojczyzna Polszczyzna”, nasza historia, tradycja, kultura.


Co nowego? - 17.02.2022

Na stronie biblioteki w zakładkach Polecamy-Książka i Polecamy-Film zamieściliśmy nowe recenzje

Zachęcamy do przeczytania. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one podjąć decyzję, jaką wybrać lekturę lub co obejrzeć.