Listopad 2014 - relacja


Udane popołudnie z Elizabeth i Darcym

Nasz Dyskusyjny Klub Książki, który poszerzył krąg swoich zainteresowań o film i stał się Dyskusyjnym Klubem Książki i Filmu i przyjął nazwę „Dialog”. Ma też swoje logo (właśnie opracowujemy je plastycznie :) )

Tematem spotkania, które odbyło się 24 listopada, była książka Jane Austen „Duma i uprzedzenie” oraz jej trzy różne ekranizacje. Okazało się, że to nie tylko ulubiona książka Brytyjczyków, ale także pani Lidii Chymkowskiej.

Po krótkiej rozmowie temat książek, które ostatnio przeczytaliśmy lub które wydały nam się godne omówienia, oddaliśmy głos Pani Profesor. Nie wszyscy książkę czytali, toteż p. Lidia Chymkowska  precyzyjnie i pasjonująco przedstawiła nam zawiłą fabułę powieści, tak, byśmy mogli ocenić fragmenty ekranizacji, które dla nas przygotowała: amerykańską, angielską oraz indyjską (tzw. kino Bollywood). W trakcie oglądania nie mogliśmy się powstrzymać od uwag, komentarzy i ocen. Dyskutowaliśmy o scenografii, doborze i grze aktorów, klimacie filmów i wierności pierwowzorowi – książce Jane Austen. Najbardziej zaskakująca była oczywiście ekranizacja indyjska. Pani Chymkowska przybliżyła nam specyfikę tego kina, podkreślając jego walory i udowadniając, jak niesłusznie zostało ono zaszufladkowane u nas tak, że unika się go i traktuje jak „kiczowate”.

Formuła DKKiF sprawdziła się fantastycznie! Następne spotkanie mamy zamiar poświęcić książkom i filmom biograficznym.  Porozmawiamy o biografach, które czytaliśmy i uznaliśmy za ciekawe. Podyskutujemy,  jak można  i jak warto przedstawić biografię, jakie bywają autobiografie oraz o tym,  jaka jest siła oddziaływania książki biograficznej, a jaka – filmu? Z pewnością obejrzymy też fragmenty wybranych filmów. Termin spotkania podamy na stronie internetowej biblioteki oraz na plakatach. Już dziś zapraszamy!

MJ

                

źródło zdjęć: google