Kamień na kamieniu


POWIEŚĆ

Wiesław Myśliwski: Kamień na kamieniu

„Kamień na kamieniu” to jedna z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, arcydzieło literatury światowej. Losy wiejskiej rodziny Pietruszków opowiada nam w sposób niezwykle plastyczny i porywający Szymon Pietruszka, narrator o wyjątkowym darze słowa. Czas młodości, światowa wojna, potem nieustająca walka z absurdami powojennej rzeczywistości - skomplikowane losy, uwikłane w historyczne wydarzenia. Proza realistyczna, zaliczana przez krytyków do nurtu wiejskiego, ale jednocześnie bardzo poetycka, pełna symbolicznych znaczeń.

Książkę czyta się tak, jakby słuchało się czyjegoś opowiadania. Ale z pozoru proste zdania niosą ze sobą bogactwo znaczeń. Jak poezja. Pełno tu niezwykłych cytatów, każdy rozdział, każdy akapit niosą ze sobą coś niezwykłego, nieoczekiwanego.

Oto kilka moich ulubionych cytatów:

Że szczęścia należy szukać w sobie, a nie naokoło. Że nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Że szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają.

Mówią rzeki, zboża. Cały świat jest jedną mową. Gdybyś tak się w ten świat dobrze wsłuchał, mógłbyś nawet usłyszeć, co sto lat temu mówili, a może tysiące. Bo słowa śmierci nie znają.

Słowa same poprowadzą. Słowa wszystko na wierzch wywleką. Słowa i z najgłębszej głębi wydrą, co gdzieś boli i skowycze. Słowa krwi upuszczą i od razu lżej się robi (...). Bo słowa to wielka łaska. Cóż ma człowiek tak naprawdę więcej prócz słów dane? I tak nas wszystkich czeka kiedyś wieczne milczenie, to się jeszcze namilczymy.

Nigdy nie wiadomo, czy tak, jak człowiek by chciał, nie byłoby akurat gorzej.

poleca: M.J.

źródło zdjęcia; lubimyczytac.pl