Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek


POWIEŚĆ

Mary Ann Shaffer, Annie Barrows: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey (...).

Juliet jest bohaterką o bardzo ciekawej osobowości. Mimo wielu przykrych doświadczeń, nigdy się nie poddała i zawsze musiała dopiąć swego. Sądzę, że to dzięki książkom, które tak kochała i związała ze swoją przyszłością. Zostawiając ciężką przeszłość daleko za sobą stara się prowadzić normalne życie. Poznając młodego Marka, zaczyna powoli zapominać, że dopiero  skończyła się wojna. Jako sławna pisarka oddaje się wielu rozrywkom, które odciągają ją od cierpień, jakie spotkały świat. Pewnego dnia Juliet otrzymuje list z nietypową prośbą od tajemniczego pana Dawsey’a. Dowiaduje się również, że nadawca znalazł na wyspie Guernsey książkę, która kiedyś należała do niej. Cała ta sytuacja na tyle intryguje pisarkę, że postanawia odpowiedzieć nieznajomemu. W trakcie prowadzenia korespondencji jej nowy przyjaciel opowiada Juliet o historii wyspy, okupacji niemieckiej oraz o Stowarzyszeniu, które w czasie wojny było dla niego i jego wielu przyjaciół odskocznią od życia codziennego. Jedynie podczas spotkań mogli być sobą - wolnymi, pełnymi radości ludźmi, a nie niewolnikami okupanta. Po jakimś czasie do bohaterki zaczynają przychodzić kolejne listy, ale już nie tylko od Dawsey’a. Mieszkańcy wyspy, pragnąc podzielić się z nią swoimi przeżyciami, również nawiązują z nią bliższy kontakt. Czytając ich historie, Juliet natrafia na tajemnicę dotyczącą miejsca pobytu założycielki Stowarzyszenia. W związku z tym zbiera od wszystkich szczegóły zaginięcia Elizabeth – najpierw poprzez listy, a potem samodzielnie szukając informacji podczas pobytu na wyspie. Życie tej niesamowitej kobiety inspiruje Juliet do napisania kolejnej książki, a Elizabeth staje się dla niej wzorem.

Książka jest pełna nieprzewidywalnych zdarzeń oraz sytuacji, zmuszających Juliet do podejmowania decyzji, które mogą zaważyć na jej dalszym życiu. Jedną z nich jest rozstrzygnięcie, co tak naprawdę może ją w życiu uszczęśliwić - powrót do Londynu i dalsza kariera czy pozostanie na tej pełnej uroku wyspie wśród serdecznych przyjaciół? Jednak najtrudniejszą sprawą są dla niej uczucia. Kogo tak naprawdę kocha Juliet - bogatego dżentelmena z wyższych sfer czy prostolinijnego, pełnego spokoju miłośnika książek?

poleca: Julia Wasilewska

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl